LAJMI I FUNDIT

Vuani nga veshkat dhe se dini? Ja 12 simptomat që shfaqin problemin shëndetësor

07:58 - 23.01.23 a.d
GSH APP Get it on Google Play

Nëse nuk trajtohet siç duhet ose në kohë, infeksioni mund të shkaktojë dëmtim të përhershëm të veshkave ose një infeksion kërcënues për jetën.
Simptomat e një infeksioni të veshkave zakonisht zhvillohen shumë shpejt brenda orëve ose ditëve dhe simptomat e zakonshme përfshijnë.

dhimbje dhe parehati në pjesën e poshtme të shpinës ose rreth organeve gjenitale
temperaturë të lartë
të dridhura ose temperaturë
ndjenja e dobët
lodhje
humbje e oreksit
diarreja
dhimbje ose ndjesi djegieje gjatë urinimit
nevoja e shtuar për të urinuar
gjak në urinë
urinë me erë të keqe ose me ngjyrë të turbullt
konfuzion (te të moshuarit)
Kur është e nevojshme të shkoni te mjeku?
Edhe pse secila prej këtyre simptomave nuk do të thotë domosdoshmërisht se keni një infeksion në veshka apo ndonjë sëmundje tjetër të rrezikshme, ekspertët paralajmërojnë se është e nevojshme të shkoni te mjeku nëse dhimbja nuk ndalet për një kohë të gjatë ose vëreni gjak në urinë.

Domethënë, nëse rastësisht bëhet fjalë për një infeksion të veshkave, trajtimi i shpejtë me antibiotikë është i nevojshëm për të ndaluar infeksionin në kohë dhe për të mos sjellë pasoja më të rënda.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.