AKTUALITET

Bisedimet Finlandë-Suedi për në NATO shtyhen për një kohë të pacaktuar, me kërkesë të Turqisë

16:14 - 24.01.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Negociatat e anëtarësimit në NATO midis Turqisë, Suedisë dhe Finlandës janë shtyrë për një kohë të pacaktuar me kërkesë të Ankarasë, tha një burim nga Ankaraja për RIA Novosti.
“Me kërkesën tonë, mekanizmi trepalësh midis Turqisë, Suedisë dhe Finlandës është anuluar për një kohë të pacaktuar”, tha burimi turk për agjencinë ruse. Sipas të njëjtit burim, takimi i radhës sipas mekanizmit do të mbahej në Bruksel në shkurt.

Të shtunën pasdite, si pjesë e protestave jashtë ambasadës turke në Stokholm, Rasmus Paludan nga partia e ekstremit të djathtë Stram Kurs dogji një kopje të Kuranit. Ky veprim zemëroi qeverinë turke, ku Ministria e Punëve të Jashtme turke e cilësoi atë si shkelje të qartë të detyrimeve të memorandumit trepalësh të nënshkruar nga Suedia për të parandaluar propagandën e organizatave terroriste.

Disa orë më vonë, Erdogan e bëri të qartë se Suedia “nuk duhet të presë mbështetje nga Turqia” për anëtarësimin në NATO, duke shprehur zemërimin e tij ndaj demonstratës.

Kujtojmë se Finlanda dhe Suedia vendosën të anëtarësohen në NATO më 18 maj mes ngjarjeve në Ukrainë. Aplikimet e tyre tashmë janë miratuar nga 28 vende të aleancës, por Hungaria dhe Turqia nuk i kanë ratifikuar ato.

Ankaraja po kërkon që Stokholmi dhe Helsinki të ndalojnë mbështetjen e PKK-së dhe të ekstradojnë aktivistët që konsiderohen në Turqi si të përfshirë në terrorizëm. Autoritetet turke kanë deklaruar vazhdimisht se pa përmbushjen e këtyre premtimeve nuk do të ketë përparim në pranimin e vendeve veriore në NATO.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.