AKTUALITET

Jeta private e presidentes së eurosocialistëve në një pushim me varkë me Kailin dhe Giorgi – Shikoni fotot

18:18 - 24.01.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Skena politike e Spanjës është e radhës në radhën e vendeve evropiane që do të tronditet nga skandali i Katargate. Këtë herë, media spanjolle implikon Irate García Perez, presidente e Grupit të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Evropian, në rastin e korrupsionit.
Lidhja e mundshme e Peretit me Kailin, Francesco Giorgi dhe protagonistët e tjerë të skandalit, del – të paktën sipas faqes së lajmeve esdiario.com – nga një seri fotosh. Në to është kapur Eva Kaili, e disponuar për një pushim të shkujdesur, së bashku me partnerin e saj, Francesco Giorgi, i arrestuar gjithashtu për Qatargate, ndërsa pranë saj është Laura Bajarin, shefe e kabinetit dhe drejtoreshë e zyrës së Irathe García Perez.

Shoqëria e lumtur e Kaili – Giorgi – Bayarin e të tjerë, duket se gjatë verës së periudhës 2019-2021 kanë udhëtuar me lundrim nëpër Mesdhe, përfshirë edhe Greqinë. Pamjet e publikuara sot nxjerrin një pakujdesi, e cila tani interpretohet si e dyshimtë – apo edhe si një tregues se dyshja Kaili dhe Giorgi madje kishin bashkëpunuar me presidenten e eurosocialistëve.

esdiario.com publikon dëshmi fotografike, të cilat vërtetojnë se në gusht 2019, Laura Bajarin ishte në një lundrim me Eva Kailin në Ishujt Balearik (Mallorca, Menorca, Ibitha dhe Formentera). Megjithatë, më parë, në prill të të njëjtit vit, Bayarin kishte darkuar me ish-zëvendëspresidenten greke të Parlamentit Evropian dhe partnerin e saj.

Dy vjet më vonë, në korrik 2021, i njëjti grup vizitoi Antipaxos-in, gjithmonë me një varkë me vela private. Në fakt, Francesco Giorgi thuhet se ka shpikur një moto jetësore, përmes thënies filozofike “shtëpia jote është aty ku hedh spirancën”. E cila, megjithatë, në fazën e dytë u perifrazua, si më poshtë: “Shtëpia jote është aty ku janë miqtë e tu”.

Artikulli i esdiario.com përpiqet të konkludojë një marrëdhënie midis Kyle dhe Perez, përmes Laura Bayarin. Me logjikën se “nuk mund të jenë kaq afër, tashmë në 2018-ën dhe të mos kenë folur fare për ‘punë’”. Në të njëjtin tekst theksohet se, kur shpërtheu skandali, Irathe García Perez pretendoi se ishte e habitur dhe kërkoi një shpjegim të plotë të rastit. Por tashmë, siç shkruajnë mediat spanjolle, Garcias duhet t’i kërkohet të shpjegojë saktësisht se çfarë raporti ka pasur me Kylie dhe Giorgi. Fotot e daljeve verore të Laura Bayarin me çiftin e akuzuar e vendosën në një pozitë jashtëzakonisht të vështirë presidenten e eurosocialistëve.

Dhe kjo sepse Bayarin nuk është një punonjës i ulët, një asistent i thjeshtë, etj. Përveç shefit të kabinetit të Garcias, ai është sekretar i Politikës Evropiane dhe Ndërkombëtare të Partisë Socialiste të Katalonjës. Ndaj, gjithmonë sipas esdiario.com, ai do të duhet t’i përgjigjet pyetjeve përkatëse të Autoriteteve, që kanë marrë përsipër çështjen në Belgjikë, para së gjithash për varkën me vela: Kujt i përket? Kush pagoi për udhëtimet e Kaylee dhe të të tjerëve në Mesdhe?


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.