LIFE STYLE

Ngrënia e më shumë arrave dhe bajameve është e mirë për spermën tuaj

00:37 - 24.01.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Një provë e fundit në Spanjë e njohur si studimi i ‘Fertinuts’ përfshiu mbi njëqind burra të shëndetshëm në moshën e tyre riprodhuese (18-35 vjeç), të cilëve sperma e tyre u vendos nën mikroskop.
Të gjithë këta burra hëngrën një dietë të zakonshme perëndimore. Për studimin, gjysma e këtyre burrave vazhduan të hanin dietën e tyre të zakonshme (pa arra), dhe gjysma tjetër kishin disa grushta arra (60 g) në ditë. Grupi i arrave u tregua se kishte jo vetëm më shumë spermë, por edhe spermë me pamje më të mirë (morfologji) që kishte shumë më tepër vitalitet dhe mund të notonte më mirë!

Prova zgjati për 14 javë dhe tregoi se arrat, bajamet dhe lajthitë prodhojnë spermë të lumtur dhe të fortë me pamje të mirë dhe që noton shpejt. Kjo sigurisht është në lidhje me një dietë të ekuilibruar mirë. Ju lutemi kërkoni këshilla nga dietologu juaj përpara se të ndryshoni përgjithmonë dietën tuaj në ndonjë mënyrë kryesore.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.