BLUETOOTH

‘Oscars 2023’/ ‘Everything’ kryeson garën e çmimeve të këtij viti – Shihni nominimet

17:06 - 24.01.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Sot u shpallën nominimet për çmimet ‘Oscar 2023’ dhe si çdo vit ka shumë surpriza. Filmi “Everything” mbledh më së shumti nominime, duke pretenduar 11 çmime, i ndjekur nga filmat “The Banshees of Inisherin” dhe “All Quiet” me nga 9 nominime secili.
Çmimet e 95-ta të Akademisë do të mbahen në Teatrin Dolby në Los Angeles, Kaliforni më 12 mars 2023.

Në filmin “Everything’s Evelyn”, një grua kinezo-amerikane e rraskapitur jo vetëm që nuk mund të shkojë mirë me babanë, burrin dhe vajzën e saj, por nuk mund të paguajë as taksat. Kur asaj i jepet aftësia për të kërcyer në universe të tjera, asgjë nuk e ka përgatitur atë për atë që e pret.

Filmi gjerman “All Quiet” i regjisorit Eduard Berger bazohet në bestsellerin me famë botërore me të njëjtin emër nga Erich Maria Remarque dhe tregon historinë tronditëse të një ushtari të ri gjerman në Frontin Perëndimor të Luftës së Parë Botërore. Pali dhe shokët e tij përjetojnë drejtpërdrejt se si euforia fillestare e luftës kthehet në dëshpërim dhe frikë ndërsa luftojnë për jetën e tyre dhe për njëri-tjetrin në llogore.

Tek Martin McDonagh’s ‘The Spirits of Inniserin’, dy miq të vjetër e gjejnë veten në një ngërç kur njëri përfundon papritur miqësinë e tyre, me pasoja shqetësuese për të dy.

Për çmimin Oscar për aktorin më të mirë do të garojnë Austin Balter, Colin Farrell, Brendan Fraser dhe Bill Nighy, ndërsa në kategorinë për aktoren më të mirë do të konkurrojnë Cate Blanchett, Ana de Armas, Andrea Riseborough, Michelle Williams dhe Michelle Yeoh.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.