LAJMI I FUNDIT

Probleme me aknet në lëkurë?  Ja lista e ushqimeve që duhet t’i thoni ‘stop’  

15:48 - 24.01.23 a.d
GSH APP Get it on Google Play

Nëse vuani nga aknet në lëkurë atëherë duhet t’i ndërprisni menjëherë këto ushqime në regjimin tuaj ushqimor!
Ndonëse 10% e popullsisë së botës vuan nga aknet dhe nuk aspak e pazakontë, prania e tyre krijon bezdi tek lëkura ndaj dhe dieta ushqimore është mjaft e rëndësishëm.

Më poshtë do të gjeni listën e disa ushqimeve të cilat nxisin zhvillimin e akneve:

Ushqimet e pasura në karbohidrate

Buka e tepërt, drithërat, ëmbëlsirat e gatuara me miell të bardhë, orizi dhe ëmbëlsues të ndryshëm. Karbohidratet mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe të kontribuojnë në zhvillimin e mëtejshëm të akneve.

Nënproduktet e qumështit

Duket të keni kujdes me masën që konsumoni nga këto nënprodukte, pasi studime të ndryshme kanë vërtetuar se të rinjtë që konsumonin rregullisht qumësht apo akullore ishin 4 herë më të predispozuar të vuanin nga aknet se të tjerët.

Ushqimet e pasura me Omega 6

Nëse keni një dietë të pasur me acide yndyrore omega-6 dhe me pak Omega-3 atëherë këto të fundit do ndikojnë keq në përmirësimin e akneve, ndaj dhe duket një balancë.

Çokollatat

Nëse konsumoni çokollata në tepricë atëherë duhet ta dini se kjo po ndikon keq tek aknet. Ngrënia e çokollatave rrit reaktivitetin e sistemit imunitar ndaj baktereve që shkaktojnë puçrra.

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.