LAJMI I FUNDIT

Shëtitje në mot të ftohtë? Ja përfitimet që do të keni për shëndetin

11:03 - 24.01.23 a.d
GSH APP Get it on Google Play

Nëse dëshironi të dini më tepër rreth përfitimeve që merrni gjatë kësaj periudhe të ftohtë dimri, atëherë lexoni artikullin e mëposhtëm.
Duhet të dini se shëtitja gjatë ditëve të ftohta sjell një sërë përfitimesh për shëndetin tonë, ndonëse hormoni i lumturisë ulet gjithmonë gjatë stinës së dimrit.

Studimet kanë treguar se ‘terapia e dritës’ ndihmon tepër kundër depresionit stinor, ndonëse në hormoni i lumturisë ka kualitet më të mirë në pranverë dhe verë.

Por nëse dëshironi të ndiheni të lumtur atëherë duhet të praktikoni shëtitjet në natyrë dhe pse temperaturat kanë shënuar nën minus.

Më poshtë do të gjeni disa nga përfitimet që merrni nga një shëtitje e thjeshtë:

-Energji më shumë

-Gjumë më i mirë,

-Djegie të kalorive,

-Frymëmarrje më e mirë,

-Më pak infeksione

-Ndiheni më mirë,

-Truri punon më mirë.

 

 

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.