AKTUALITET

Raporti i OKB-së konfirmon përdorimin e civilëve nga ukrainasit si “mburoja njerëzore”!

17:20 - 05.02.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Një raport i fundit i OKB-së nga Zyra e Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) ka konfirmuar se Ushtria ukrainase, ndërsa lufton forcat ruse për kontrollin e rajonit lindor të Donbasit, po i vë në mënyrë të qëllimshme civilët në rrezik si “mburoja njerëzore”.
Në mars, qeveria ukrainase fajësoi forcat ruse për vdekjen e më shumë se 50 banorëve të moshuar dhe me aftësi të kufizuara të një shtëpie kujdesi në fshatin Stara Krasnyanka në provincën lindore të Lugansk. Sipas zyrtarëve ukrainas, një zjarr shpërtheu në objekt pas një sulmi të supozuar të paprovokuar ndaj të pafajshmëve nga forcat ruse.

Në realitet – në një rast që raporti u zbulua se ishte “emblematik” i luftës – më 7 mars, ditë para sulmit, forcat ukrainase kishin zënë pozicione brenda shtëpisë së kujdesit “pasi ajo kishte vlerë strategjike për shkak të afërsisë së saj me një vend të rëndësishëm”. Kërkesat e mëparshme nga objekti drejtuar autoriteteve lokale ukrainase për të evakuuar banorët u refuzuan për shkak të faktit se Kievi kishte minuar zonën përreth dhe kishte bllokuar rrugët, duke penguar kështu këdo që të ikte.

Dy ditë më vonë, më 9 mars, ndërsa forcat ruse iu afruan shtëpisë së kujdesit, të dy palët shkëmbyen zjarr. “Mbetet e paqartë se cila palë hapi zjarr e para”, thotë OHCHR.

Më 11 mars 2022, 71 pacientë me aftësi të kufizuara dhe 15 persona nga stafi mbetën në objekt pa akses në energji elektrike apo ujë, pavarësisht pranisë së vazhdueshme të forcave ukrainase. Ata me sa duket nuk bënë asnjë përpjekje për t’i evakuuar ata përballë një beteje të afërt. Gjatë mëngjesit, forcat ruse, duke qenë të vetëdijshme në këtë kohë për praninë e ushtrisë ukrainase brenda ndërtesës, sulmuan me “armë të rënda”, duke shkaktuar zjarr. Disa persona nga stafi dhe banorë ishin në gjendje të iknin në një pyll aty pranë dhe më vonë “u takuan nga grupet e armatosura të lidhura me Rusinë, të cilët u dhanë atyre ndihmë”, raporton OHCHR.

Pjesa e raportit për rastin e Stara Krasnyanka përfundon duke thënë: “Sipas llogarive të ndryshme, të paktën 22 pacientë i mbijetuan sulmit, por numri i saktë i personave të vrarë mbetet i panjohur”.

Siç tregon qartë dokumenti i OKB-së në rastin e Stara Krasnyanka, ishin forcat ukrainase “që zunë pozicione ose në zona të banuara ose pranë objekteve civile, nga ku nisën operacionet ushtarake pa marrë masa për mbrojtjen e civilëve të pranishëm”. Taktika të tilla janë të ndaluara në mënyrë specifike nga neni 28 i Konventës IV të Gjenevës dhe neni 51(7) i Protokollit I shtesë dhe përbëjnë një krim lufte.

Por pavarësisht rolit të luajtur nga Kievi në këto situata, vdekjet e civilëve në këto kontekste përshkruhen si produkt i dhunës “pa dallim” të rusëve. Ato janë publikuar gjerësisht në mediat e lajmeve të korporatave perëndimore si shembuj të mëtejshëm të një barbarie të rrënjosur ruse, e cila supozohet se mund të parandalohet vetëm duke dërguar miliarda të tjera armë dhe ndihmë për qeverinë e Ukrainës.

Gjatë rrethimit rus të Mariupolit, civilët akuzuan forcat ukrainase nga Batalioni neo-nazist Azov se qëllimisht qëlluan mbi makinat që po iknin dhe rrëmbyen banorët në mënyrë që t’i shërbenin si mburoja njerëzore ndërsa bunkeroheshin brenda uzinës Azovstal.

Në maj, Natalia Usmanova, ish-punonjëse e uzinës Azovstal e cila ishte strehuar atje nga luftimet me fëmijët e saj dhe burrin e saj, tha për Der Spiegel të Gjermanisë se forcat ukrainase i kishin ndaluar të largoheshin dhe më vonë u fshehën pas civilëve të bllokuar Azovstal ndërsa luftonin. shpërtheu.

“Ata (ushtarët ukrainas dhe luftëtarët Azov) na mbajtën në bunker. Ata u fshehën pas faktit se gjoja janë të shqetësuar për sigurinë tonë. Ata na bërtitën (kur u përpoqëm të arratiseshim) dhe thanë kthehuni në bunker!” Usmanova tha për Der Spiegel në një video që u hoq më vonë. Një intervistë e plotë me Usmanova mund të shihet ende këtu në YouTube.

Që nga 12 korriku, OHCHR i OKB-së ka regjistruar 5,024 të vrarë dhe 6,520 të plagosur gjatë rrjedhës së luftës së provokuar nga NATO.

Kievi aktualisht po përgatit një kundërsulm me armë perëndimore të furnizuara rishtazi në territoret e okupuara tani të vendit në jug dhe lindje. Qeveria ukrainase e pranon se njerëzit e zakonshëm janë në rrugë të keqe.

Duke folur në televizionin kombëtar javën e kaluar, zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk paralajmëroi civilët në rajonin jugor të pushtuar nga Rusia të Khersonit që të evakuohen ose rrezikojnë të vriten nga forcat ukrainase.

“Është e qartë se do të ketë luftime, do të ketë bombardime artilerie … dhe për këtë arsye ne u bëjmë thirrje (njerëzve) të evakuohen urgjentisht”, tha Vereshchuk. Ajo shtoi, “Unë e di me siguri se nuk duhet të ketë gra dhe fëmijë atje dhe se ata nuk duhet të bëhen mburoja njerëzore”, duke e bërë të qartë se çdo vdekje nga raketat dhe bombat ukrainase të furnizuara nga SHBA do t’i fajësohet gjithashtu Rusisë.

Për më shumë se tetë vjet, duke filluar nga viti 2014, qeveritë e mbështetura nga NATO të ish-presidentit Petro Poroshenko dhe më vonë Zelensky zhvilluan një luftë kundër rajonit separatist të Donbasit. Gjatë rrjedhës së bombardimeve dhe bombardimeve të rregullta, mbi 14,000 njerëz u vranë. Të dyja qeveritë e njëpasnjëshme të Ukrainës, me mbështetjen e SHBA-së dhe NATO-s, refuzuan me paturpësi të zbatonin marrëveshjet e paqes të Minskut të dakorduara, të cilat kërkonin një zgjidhje të negociuar.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.