Kryesore

“Nuk kisha lekë ta bleja”/ Gazetarja rrëfen historinë e të riut: 19-vjeçari u dënua pasi vodhi librin “Gjuetari i Balonave”

08:19 - 09.02.23 a.d
GSH APP Get it on Google Play

Gazetarja Anila Hoxha ka sjellë në vëmendje dy histori sa të ndryshme për dënimin e dy tërinjve.
Në një postim në rrjetet sociale, Hoxha trgonn si u dënua nga gjykata një vajzë e cila dërgoi me makinë në spital një të plagosur, ndonëse nuk kishte patentë, si dhe rastin e një tjetër të riu i cili u dënua po ashtu se vodhi një libër.

“Ne Shqiperine tone dy histori te verteta te dy njerezve ! Dhe si vdes njerezorja tek ne !

Ndoqa gjykimin kunder nje vajze te re, e cila per te shpetuar nje qytetar te demtuar nga nje aksident rrugor , si deshmitare ne vendngjarje drejtoi makinen pa patente dhe e coi te plagosurin ne spital. Aty e akuzuara priti policine dhe tregoi se si e dha ndihmen e pare. Policia i kerkoi dokumentat dhe e arrestoi me pas per drejtim mjeti pa patente. Per kete akuze prokuroria me syte ulur kerkoi deklarimin fajtore te shtetases, megjithese pranoi gjestin human te saj.

Ne fund të gjykimit e pyes gjyqtarin : i nderuar , si ky vendim a ke dhene te tjere verdikte fajesie qe nuk do doje kurre ti kishe shpallur?

U pergjigj: Po. Tete vite me pare, me ka mbetur peng rasti i nje djali nga Tirana. E kishte arrestuar policia per vjedhje. Ma sollen te pandehur. Kur lexova dosjen, pashe qe kishte vjedhur librin “ Gjuetari i Balonave” .

E pyeta : pse e vodhe? Me tha “ Nuk kisha para, kisha degjuar aq shume per kete liber sa doja ta lexoja doemos. E vodha, por me identifikuan nga kamerat. “

Ishte 19 vjec. Nuk dhashe burg per te, por e denova !”, shruan gazetarja.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.