LAJMI I FUNDIT

Inteligjenca Artificiale – Përgjigja e ‘shkopit magjik’ të Google për ChatGPT

07:48 - 15.03.23 m.k
GSH APP Get it on Google Play

Funksionalitet i ri për përdoruesit e Docs dhe aplikacioneve të tjera të Google, në të njëjtën kohë, ChatGPT po përmirësohet.
Google po u mundëson përdoruesve ta përdorin atë brenda aplikacioneve të tij desktop dhe OpenAI duke nxjerrë një version të ri të Chat GPT .

Prezantimi i Google kishte të bënte me futjen e mjeteve të inteligjencës artificiale në Google Workspace , “zyra” në internet e kompanisë që përfshin Google Docs, Sheets dhe Gmail, ndër të tjera.

Kompania do t’u mundësojë përdoruesve të përdorin një “shkop magjik” për të kompozuar tekst dhe për ta përshtatur atë në stilin që përdoruesi dëshiron. Gjithashtu, mjeti do të jetë në gjendje të përmbledhë temat e mesazheve të Gmail.

Nga ana tjetër, OpenAI (i cili sponsorizohet nga Microsoft ) gjithashtu njoftoi disponueshmërinë e GPT-4 , i cili premton të sjellë aftësi të reja në Microsoft dhe produktet e kompanive të tjera. Është një version i përmirësuar i ChatGPT që ka shfaqur aftësitë e tij për muaj të tërë, duke përfshirë përfshirjen në dialog me përdoruesit.

Megjithatë, modeli i ri ka ende të metat dhe prirjes për t’u përgjigjur me informacione të besueshme. Konkurrenca në fushën e inteligjencës artificiale është intensifikuar muajt e fundit me kompanitë gjigante si Google, Microsoft dhe Facebook që derdhin miliarda në kërkimin dhe zhvillimin e modeleve, si dhe infrastrukturën që do të përdoret nga palët e treta.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.