LAJMI I FUNDIT

Pse nuk duhet të shkoni kurrë në shtrat me flokë të lagur?

12:31 - 19.03.23 a.d
GSH APP Get it on Google Play

Shumë gra shpesh i lajnë flokët gjatë verës dhe më pas i lënë të thahen natyrshëm, madje disa shkojnë në shtrat me flokë gjysmë të thatë.
Edhe pse më të rriturit shpesh na këshillonim të mos e bënim sepse do të na shkaktojë dhimbje koke, por në fakt e vërteta është ndryshe. Nuk përjashtohet fakti ju mund të ftoheni, por ka edhe  armiq të fshehur që ndodhen në flokët e lagur.

Kur keni pasur një ditë të gjatë, gjëja e fundit me të cilën dëshironi të shqetësoheni është tharja e flokëve. Edhe pse mund të mos mendoni shumë për këtë, sepse në fund të fundit, po pyesni se çfarë mund të jetë e gabuar po një eksperte flokësh u bëri thirrje adhuruesve të bukurisë që të mos e anashkalojnë këtë hap të rëndësishëm.

Profesionistja, e cila punon në një sallon në Teksas, paralajmëron se ekziston një listë e problemeve që mund të ndodhin nëse shpesh shkoni në shtrat me flokë të lagur:

Kjo mund të çojë në thyerje serioze të flokëve,

Rritje të kërpudhave,

Zbokth dhe dermatit,

Shfaqjen e akneve,

Krimbave dhe probleme të ndryshme në lëkurën e kokës

Krimbi i ziles së kokës është një skuqje që mund të shkaktohet nga një infeksion mykotik që mund të bëjë që skalpi juaj të kruhet dhe të fillojë të skuqet.

Në raste të rënda, thonë studiuesit, infeksioni mund të shkaktojë edhe rënie të flokëve dhe në të gjithë kokën.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.