LAJMI I FUNDIT

A është e dëmshme apo e shëndetshme kafeja për shëndetin? Ja çfarë thotë studimi

08:45 - 28.03.23 m.k
GSH APP Get it on Google Play

Kafeja është një nga pijet më të konsumuara në mbarë botën por ende ka aludime nëse ka përfitime shëndetësore të shëndetshme ose jo.
Gjetjet e reja nga një studim i botuar në The New England Journal of Medicine, sugjerojnë të mirat dhe të këqijat, ku theksohet se ‘Pirja e të paktën një filxhani kafe në ditë mund t’ju bëjë të lëvizni më shumë, por të flini më pak dhe mund t’ju vërë në rrezik në lidhje me shëndetin e zemrës’.

“Zbulimi i përgjithshëm është se nuk ka vetëm një pasojë të vetme shëndetësore të konsumimit të kafesë, por se realiteti është më i ndërlikuar se kaq”, tha autori kryesor i studimit, Dr. Gregory Marcus, një kardiolog dhe profesor i mjekësisë.

Për të marrë një ide më të mirë të efekteve të menjëhershme shëndetësore të kafesë, autorët rekrutuan 100 të rritur të shëndetshëm që ishin mesatarisht 39 vjeç. Ata pajisën pjesëmarrësit me Fitbits për të gjurmuar hapat dhe gjumin e tyre, monitorë të vazhdueshëm të glukozës në gjak dhe pajisje elektrokardiograme që gjurmonin ritmet e tyre të zemrës, shkruan CNN.

Në ditët e pirjes së kafesë, pjesëmarrësit morën mesatarisht 1058 hapa më shumë sesa në ditët e abstenimit, zbuluan autorët. Por në ato ditë, gjumi mori një goditje, me pjesëmarrësit që mbyllnin sytë 36 minuta më pak. Sa më shumë kafe pinin, aq më shumë aktivitet fizik dhe më pak gjumë.

Kafeja dukej se ndikonte edhe në zemër

Studiuesit nuk gjetën asnjë provë të një lidhjeje të rëndësishme midis konsumimit të kafesë dhe kontraktimeve të parakohshme atriale, të cilat janë “rrahje shumë të zakonshme, të hershme të zemrës që ne të gjithë i përjetojmë që dalin nga dhomat e sipërme të zemrës”, tha Marcus.

Çrregullimi i gjumit

Por pirja e më shumë se një filxhan në ditë rezultoi në një incidencë rreth 50% më të lartë të kontraktimeve të parakohshme ventrikulare , ose PVC-ve, krahasuar me ditët kur nuk pini kafe.

Këto rrahje zemre lindin nga dhomat e poshtme të zemrës, dhe ato gjithashtu mund të ndjehen si një rrahje e anashkaluar ose rrahje zemre.

Peter Kistler, i cili është kreu i elektrofiziologjisë në Spitalin Alfred në Melburn, Australi, e përshkroi studimin si të fortë, por paralajmëroi se “ky është një studim afatshkurtër në vullnetarë të shëndetshëm”.

“Kjo nuk jep informacion mbi përfitimet afatgjata ose efektet negative të pirjes afatgjatë të kafesë,” tha Kistler. “Kjo nuk jep informacion mbi ndikimin e kafesë tek njerëzit me kushte të tjera shëndetësore dhe në përgjithësi (pjesëmarrësit në studim) konsumuan sasi modeste kafeje.”

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.