LAJMI I FUNDIT

Ja çfarë mundë të konsumoni që të forconi zemrën dhe kockat, gjithashtu mund të humbni peshë  

18:31 - 29.03.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Nëse jeni duke kërkuar për një recetë të shëndetshme për të ngrënë gjatë ditës që ka shumë pak kripë dhe sheqer, atëherë arrat janë zgjidhja perfekte. Vetëm 30 gramë arra janë të pasura me proteina (5 gram), fibra (2 gram) dhe kalcium (20 mg). Ato janë të pasura me mangan, magnez, fosfor, vitaminë B6, yndyrna omega-3 dhe hekur. Edhe pse janë ndër ushqimet me një indeks të lartë kalori (200 kalori në 30 gram), përmbajtja e tyre e pasur me lëndë ushqyese rrit ndjenjën e ngopjes dhe ju bën të ndiheni të ngopur.
Shëndet i mirë i zemrës

Acidet yndyrore të pangopura dhe të pangopura që gjenden te arrat kanë treguar se ulin nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve. Kjo, nga ana tjetër, zvogëlon shanset për sëmundje kardiovaskulare, goditje në tru  dhe sulm në zemër . Më konkretisht, një studim i botuar në British Journal of Nutrition tregoi se pacientët që konsumonin arra më shumë se katër herë në javë kishin 37% më pak rrezik për sëmundje koronare të zemrës krahasuar me ata që ose nuk konsumonin fare arra ose i konsumonin më rrallë. .

Përveç kësaj, në vitin 2013, u publikuan rezultatet e një studimi sipas të cilit vaji i arrës rrit funksionin e endotelit, ndërsa i gjithë fruti mund të përmirësojë kolesterolin “të keq” LDL. Ndërkohë, një tjetër meta-analizë e publikuar në vitin 2009 tregoi se një dietë e pasur me arra përmirësonte kolesterolin dhe lipidet, duke reduktuar stresin oksidativ dhe inflamacionin.

Rregullimi i peshës

Një studim i publikuar në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se gratë që hanin rrallë arra kishin më shumë gjasa të shtonin peshë gjatë një periudhe 8-vjeçare krahasuar me ato që hanin arra dy ose më shumë herë në javë. Për më tepër, testet kanë treguar se kur krahasohen dietat që përmbajnë arra me ato pa ushqime, dietat që përmbajnë arra kanë më shumë gjasa të rezultojnë në humbje peshe.

Kolelitiaza

Konsumimi i rregullt i arrave është lidhur me një nevojë të reduktuar për kolecistektominë (një operacion për heqjen e fshikëzës së tëmthit) bazuar në hulumtimin e botuar në American Journal of Clinical Nutrition. Konkretisht, mbi njëzet vjet dhe në mesin e një milion rasteve, gratë që konsumonin rreth 150 gramë arra në javë kishin shumë më pak gjasa t’i nënshtroheshin kësaj procedure në krahasim me gratë që konsumonin më pak se 150 gramë.

Kocka të shëndetshme

Arrat janë të larta në mikroelementin bakër, thelbësor për mirëmbajtjen e kolagjenit dhe elastinës, përbërësit kryesorë të qelizave të trupit tonë dhe rinovimit të indeve. Mungesa e bakrit është shoqëruar me densitet më të ulët të kockave dhe një shans më të madh për zhvillimin e osteoporozës. Pa bakrin e nevojshëm, trupi ynë nuk mund të plotësojë bllokun ndërtues të kolagjenit, duke rezultuar në mosfunksionim të kyçeve.

Një përbërës tjetër i rëndësishëm i arrave, mangani, duket se lidhet me parandalimin e osteoporozës, ndërsa magnezi ndihmon në përthithjen e kalciumit nga kockat.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.