BOTA

VOA: Viktima dhe shkatërrime nga stuhitë e fuqishme në SHBA

16:28 - 01.04.23 a.d
GSH APP Get it on Google Play

Të paktën 11 persona humbën jetën si pasojë e tornadove të fuqishme që prekën së paku shtatë shtete në Shtetet e Bashkuara.
Stuhitë e forta plagosën dhjetra persona, lane të bllokuar dhjetra banorë në shtëpitë e tyre dhe shkatërruan biznese dhe ndërtesa.

Viktima u shënuan në shtetet e Arkansasit, Alabamës, Illinoit dhe Indianës.

Në disa qytetete, autoritetet kanë bërë thirrje për evakuimin e banorëve.

Rreth 90 mijë abonentë u përballën me mungesë të energjisë elektrike në shtetin e Arkansasit ndërsa ndërepreje pati edhe në të paktën 5 shtete të tjera.

Sipas meteorologëve moti pritet të përkeqësohet gjatë ditës së sotme.

Javën e kaluar, si pasojë e motit të keq, 26 persona humbën jetën dhe mbi 400 shtëpi u shkatërruan në shtetin Misisipi./VOA


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.