LAJMI I FUNDIT

“Ne jemi pa fëmijë”/ Komuniteti online i grave që kanë vendosur të mos kenë fëmijë

20:15 - 17.05.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Kur do gjesh partner? Kur do të martohesh; Kur do të bëheni nënë? Kur do të keni një fëmijë të dytë? Edhe nëse u dorëzohemi stereotipeve, njëri pas tjetrit, pyetjet dhe pritshmëritë sociale ndaj nesh duket se nuk mbarojnë kurrë. Me këtë në mendje, Zoe Noble, një fotografe britanike me qendër në Berlin, krijoi platformën “We Are Childfree”, duke synuar ndoshta stereotipin më urgjent nga të gjithë: Që një grua nuk është “e plotë” nëse nuk bëhet nënë.
Noble, sipas një homazhi të madh të New York Times për komunitetin e saj online, iu desh t’i nënshtrohej një histerektomie në moshën 37-vjeçare për arsye mjekësore, megjithëse ajo e dinte tashmë, edhe pse ishte e martuar, se nuk donte të kishte fëmijë. Arsyeja e krijimit të wearechildfree.com ishte komenti i një taksisti, i cili kur zbuloi se ajo ishte pa fëmijë, këmbënguli se “që nga momenti që keni fëmijën tuaj të parë, deri në të dytin dhe të tretën, do ta dëshironi”.

Gjatë izolimit ai intervistoi 40 gra nga e gjithë bota, të moshës 21-78 vjeç, ndërsa 200 kërkesa interesi janë ende në pritje. “Deri kohët e fundit, njerëzit supozonin se nëse nuk keni fëmijë, po jetoni një tragjedi sepse, thjesht, nuk mund të kishit një të tillë”, tha Meghan Daum redaktore e librit “Egoiste, e cekët dhe e zhytur në vetvete”, që trajton idenë e maternitetit “të detyrueshëm”. Ose që jeni shumë “egoist”, megjithëse sipas Daum “egoizmi është të kesh fëmijë për të cilët nuk dëshiron ose nuk mund të kujdesesh siç duhet” .

“Deri kohët e fundit, njerëzit supozonin se nëse nuk do të kishit fëmijë, do të jetonit një tragjedi sepse thjesht nuk mund t’i kishit ata”.

“Do të marr një qenush”

Ndër historitë e paraqitura nga New York Times me rastin e platformës online? Ai i Guen Douglas, i cili thotë: “Gjithmonë e kam ditur se nuk dua fëmijë. Në moshën 32 vjeçare, pas ndarjes dhe lëvizjes jashtë vendit, e rishikova atë vendim dhe asgjë nuk kishte ndryshuar. Nuk më duhej të krahasoja të mirat dhe të këqijat – nuk doja fëmijë, ishte e thjeshtë. Kur kuptova me partnerin tim që donim të ishim bashkë, si ai dhe unë u ndjemë sikur nuk do të bëheshim prindër’.

Një grua tjetër, Lise Scott, u diagnostikua kohët e fundit me endometriozë të rëndë dhe iu nënshtrua menjëherë një histerektomie, por megjithatë ishte e vetëdijshme për vendimin e saj për të mos u bërë nënë: “Kur u bëra dado, pashë se sa e vështirë është dhe kuptova që fëmijët janë mirë. për disa orë, por nuk do të kisha problem të merrja timen. Më tha nëna ime dhe si do ta mbushësh zbrazëtinë në zemrën tënde? Unë iu përgjigja asaj, do të marr një qenush.

Ndërsa Marcy Mendelson kujtoi se ” prindërit e mi më dhanë një shtëpi kukullash kur isha pesë vjeç dhe e mbusha me qen. Natyrisht që nuk doja fëmijë, por prisja që në një moment do t’i doja. […] Si një fotoreporter, i cili i ka dhënë punë Times of London dhe National Geographic, i cili ka fotografuar një ritual luftëtari në Kenia dhe ka ecur me kilometra në shkretëtirë për të gjetur një gatopard, nuk do t’i kisha pasur kurrë këto përvoja nëse do të kisha qenë duke pritur për një fëmijë në shtëpi’.

Shikoni postimet nga llogaria e platformës në Instagram :

 

View this post on Instagram

 

A post shared by We are Childfree (@wearechildfree_)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by We are Childfree (@wearechildfree_)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by We are Childfree (@wearechildfree_)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by We are Childfree (@wearechildfree_)


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.