LIFE STYLE

Si do të rregullonit një dhomë gjumi të vogël sipas praktikës Feng Shui

19:34 - 25.05.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Edhe hapësirat më të vogla mund të organizohen në atë mënyrë që të sjellin një ndjenjë qetësie dhe relaksi me ndihmën e feng shui. Kujtesë: Praktika e lashtë kineze ka të bëjë me arritjen e ekuilibrit të përsosur midis pesë elementeve të natyrës: uji, druri, zjarri, dheu dhe metali.
Dhomat e gjumit janë hapësira për pushim, relaksim dhe romancë. Duke përdorur parimet e feng shui-t, ju mund ta ktheni një dhomë me madhësi të vogël në një vend të shenjtë që ndihet shumë më i gjerë se sa mund të jetë.

Mos harroni se një premisë bazë e feng shui tregon se shtëpia juaj është një shprehje e jashtme e “botës tuaj të brendshme”.

Nëse po kërkoni të zbatoni parimet e kësaj praktike të lashtë në shtëpinë tuaj për një hapësirë qetësuese që ndihet e shtrirë, vini re këto ide për dhoma gjumi të vogla.

Krijoni emocione të mira

Kristalet mund të jenë shumë qetësuese dhe relaksuese. Një vend i mirë për të filluar është me kuarcin e trëndafilit, një kristal i njohur për cilësitë e tij shëruese dhe relaksuese. Nëse kristalet nuk janë për ju, zgjidhni një shpërndarës vaji esencial. Vajrat esencialë si kamomili dhe livanda mund t’ju ndihmojnë të qetësoheni për të fjetur.

Përdorni dritën natyrale

Drita është jetike për të bërë një hapësirë të vogël të ndjehet më e madhe dhe për të balancuar feng shui-n e një dhome. Idealisht ju dëshironi të keni dritë natyrale në mëngjes për të zgjuar trupin tuaj dhe anasjelltas, të keni më pak dritë gjatë natës për të sinjalizuar trupin tuaj se është koha për t’u qetësuar. Nëse dhoma juaj e vogël e gjumit nuk lejon që të shkëlqejë shumë dritë natyrale, gjithmonë mund të vendosni në mënyrë strategjike një pasqyrë për të përmirësuar çdo sasi të vogël drite ose të zgjidhni llamba me spektër të plotë që imitojnë dritën natyrale.

Dhoma gjumi simetrike

Rekomandohet vendosja e mobilieve dhe dekorit në çifte kur praktikoni feng shui-n në një dhomë gjumi të vogël. Mendoni dy komodina, dy llamba tavoline dhe dy kristale pranë shtratit kur zgjidhni mobiliet dhe aksesorët. Kjo do të krijojë një ndjenjë simetrie dhe ekuilibri.

Varni vepra arti

Arti në dhomat e gjumit duhet të pasqyrojë qëllimin përfundimtar të dhomës. Për shembull, nëse jeni duke kërkuar për dashuri, ndoshta varni një pikturë ose një printim që ngjall ndjenjat që dëshironi të përjetoni. Nëse tashmë ndani një dhomë me një tjetër të rëndësishëm, merrni parasysh të shfaqni foto të momenteve të veçanta që të dy keni ndarë së bashku. Ashtu si me elementët e tjerë të dekorit, ju do të dëshironi të varni artin në çifte. Ato duhet të varen në nivelin e syve dhe nuk duhet të mbizotërojnë hapësirën. Më pak në mure është më mirë pasi do t’i japë dhomës një ndjenjë të të qenit më e madhe.

Zgjidhni ngjyra të lehta

Ngjyrat më të lehta punojnë për ta bërë një hapësirë të ndjehet më e madhe dhe për të krijuar një atmosferë më qetësuese dhe relaksuese. Provoni tonalitete të bardha ose pastel nëse nuk mund të rrini pa pak ngjyrë. Ndërsa boja mund të jetë e heshtur, sugjerohet të shtoni ngjyra të ndezura përmes veprave tuaja artistike dhe dekorit.

Mbani vetëm gjërat thelbësore

Kërkoni për pjesë të vogla të mobilieve që ju nevojiten vërtet në mënyrë që të shfrytëzoni sa më shumë një hapësirë të vogël dhe të mbani energjinë pozitive të rrjedhë. Gjithçka që ju nevojitet është një krevat, komodinat, komoja dhe dollapi, asgjë tjetër. Do të jetë më e lehtë të mbahet e rregullt me më pak vende për të fshehur rrëmujën.

Ekspozo një pasqyrë

Pasqyrat jo vetëm që mund të pasqyrojnë dritën natyrale, por edhe mund ta bëjnë një hapësirë të ndjehet shumë më e madhe se sa është në të vërtetë. Rregulli i vetëm është të sigurohet që ato të vendosen në mënyrë të tillë që të mos e shihni reflektimin tuaj kur jeni shtrirë në shtrat. Nga perspektiva e feng shui-t, një reflektim i vetes kur flini shkakton shqetësim në trup dhe nuk është i favorshëm për një gjumë të mirë të natës.

Eliminoni rrëmujën

Mbajtja e dhomës të rregullt dhe të organizuar është thelbësore kur dëshironi të promovoni energji të mirë. Akumulimi i gjërave, veçanërisht i gjërave të papërdorura, e bën të vështirë për trupin që të relaksohet dhe të pushojë siç duhet. Kjo do të thotë të gjesh një vend për të gjitha rrobat dhe gjërat e tua, të bësh më të mirën për të mbajtur teknologjinë jashtë dhomës së gjumit dhe të mbash vetëm sendet që vërtet ju pëlqejnë.

Përgatiti: Eva Ikonomi


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.