LAJMI I FUNDIT

VIDEO/ Siti një hap larg “Tripletës”, mund rivalët e Mançester Junajtid dhe ngre trofeun e Kupës FA

18:46 - 03.06.23 a.d
GSH APP Get it on Google Play

Kupa FA i takon Mançester Sitit. “Qytetarët” mundin në finalen e madhe të “Wembly” rivalët e Mançester Junajtid me rezultatin 2-1 dhe tashmë janë vetëm një hap larg “Tripletës”.
Takimi nisi në mënyrën më fantastike për të bësuarit e Guardiolës, të cilët gjetën golin me anë të Gyndogan që në sekondën e 12.

Baraspesha u vendos nga Bruno Fernandesh në minutën e 33’, i cili nuk gaboi nga pika e bardhë e penalltisë.

Në minutën e 51’ ishte sërish Ilkaj Gyndogan i cili gjeti sërish rrugën e rrjetës, duke kaluar për herë të dytë në avantazh “qytetarët”.

Ky është titulli numër i shtatë i Sitit në Kupën FA, ndërsa “djajtë e kuq” vazhdojnë të qëndrojnë me 12 të tillë.

REZULTATI:

MAN. SITI 2-1 MAN. JUNAJTID

Gyndogan 1′, 51′ / B. Fernandesh (P) 33′

NGJARJET KRYESORE:

90+2′ Varan provon me një gjuajtje brenda zonës që devijohet dhe që përplaset në traversë, më pas MekTominej provon me kokë që devijohet nga Ortega.

71′ Gyndogan del i vetëm me De Gean dhe e shtyn topin drejt rrjetës, por gjyqtari e anulon për një pozicion të parregullt.

61′ De Bryjne provon me një gjuajtje me të majtën brenda zonës, por që ndalet nga De Gea.

51′ GOOOL SITI 2-1/ Gyndogan provon me një tjetër gjuajtje fluturimthi nga distanca dhe ndëshkon përsëri De Gean.

46′ Starton pjesa e dytë!

45+6′ Mbyllet pjesa e parë!

33′ GOOOL JUANJTID/ Bruno Fernandesh barazon nga pika e bardhë e penalltisë.

31′ Van-Bisaka pason topin me kokë dhe përplaset te dora e Grilisht. Pas rishikimit me VAR gjyqtari akordon penallti për Junajtid.

28′ De Bryjne provon me një goditje të rrezikshme nga jashtë zone, e cila shkon shumë afër portës.

21′ Haland provon me një gjuajtje nga distanca, e cila shkon mbi kuadrat.

1′ GOOOL SITI 1-0/ Gyndogan provon me një gjuajtje fluturimthi nga distanca dhe shtang portierin De Gea duke kaluar “qytetarët” në avantazh.

1′ Starton finalja!


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.