AKTUALITET

SHBA: Luftanija kineze i afrohet në mënyrë të rrezikshme luftanijes amerikane

19:46 - 04.06.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Një anije luftarake kineze iu afrua 137 metra dhe në mënyrë të rrezikshme një destrojeri amerikan në ngushticën e Tajvanit njoftoi të shtunën Komanda e amerikane e Indo-Paqësorit. Por Kina fajësoi Shtetet e Bashkuara për “provokimi të qëllimshëm” në rajon.
Marina amerikane dhe ajo kanadeze po kryenin një stërvitje të përbashkët, e të rrallë mes dy vendeve në ngushticë, kur anija kineze i doli përpara luftanijes amerikane ‘USS Chung-Hoon’, duke e detyruar atë të ulë shpejtësinë për të shmangur një përplasje.

Republika Popullore e Kinës pretendon se Tajvani është territor i saj. Qeveria e Tajvanit thotë se Pekini nuk e ka sunduar kurrë ishullin dhe Presidenti Joe Biden ka thënë se SHBA-të do ta mbrojnë Tajvanin, në rast të një pushtimi kinez.

Flota e 7-të e Marinës amerikane tha se luftanija ‘USS Chung-Hoon’ dhe ajo ‘Montreal’ e Kanadasë po kryenin një udhëtim tranzit “rutinë” në ngushticë të shtunën./VOA


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.