AKTUALITET

Si mund të humbisni një avion F-35? Pentagoni ka hapur një linjë telefonike për këdo që ka parë ose dëgjuar avionin e avancur, i cili u zhduk në Karolinën e Jugut

21:05 - 18.09.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

A nuk humbet kaq lehtë një avion luftarak, apo diçka tjetër po ndodh? Humbja e një F-35B të dielën në Karolinën e Jugut të SHBA -së, teksa piloti arriti të shpëtonte me parashutë, ka shkaktuar shumë skenarë dhe komente në rrjetet sociale.
Mesditën e së dielës, dy F-35B u ngritën nga baza e Korpusit të Marinës amerikane Beaufort. Rreth orës 14:00 piloti i njërit prej të dyve u hodh nga avioni për të shpëtuar dhe u ul në Charleston.

Megjithatë, avioni, i cili është “i padukshëm” në radarë, nuk është gjetur. Hetimet ndodhen në një nga dy liqenet e zonës, Moultrie dhe Marion. Forcat e armatosura kanë hapur edhe një linjë telefonike për këdo që di diçka.

Ende nuk dihet se çfarë problemi e shtyu pilotin të rrëzohej.

Por një detaj nga njoftimi i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së ka ngjallur kuriozitet: F-35 ishte me autopilot. Më vonë u bë e ditur se “për arsye të panjohura” mekanizmi që jep shenjën (transponderi) nuk funksiononte.

Kongresmenja e Karolinës së Jugut Nancy Mays shpërtheu: “Si dreqin e humbisni një F-35? Si ka mundësi që nuk ka aparat regjistrimi dhe si i kërkojmë publikut ta gjejë dhe ta dorëzojë?. Duhet theksuar se Forcat Ajrore deklarojnë se mbeturinat mund të përmbajnë substanca toksike dhe për këtë arsye askush nuk duhet t’i prekë.

Pyetjet e bëra nga një përdorues tjetër i Twitter janë gjithashtu të arsyeshme: “Piloti u hodh nga një luftëtar që mund të fluturonte me autopilot?” Dhe ata nuk mund ta zbulonin atë sepse transponderi nuk funksiononte dhe është “i padukshëm”. Pse, atëherë, u hodh piloti kur ai ishte ende në gjendje të fluturonte? Diçka nuk është në rregull’.

Gjithashtu shpikës është komenti i një përdoruesi tjetër që kujtoi skenën klasike të “Gjuetia për Tetorin e Kuq” kur sovjetikët informojnë Sekretarin Amerikan të Mbrojtjes se “humbën” një nëndetëse të dytë bërthamore: “Më thuaj se ke humbur një F-35B dhe po fluturon rreth autopilotit?

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.