AKTUALITET

‘Kemi një histori të përbashkët’/ Erdogan: I besoj njëlloj Rusisë dhe Perëndimit!

16:52 - 19.09.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Rusia dhe Perëndimi? Asnjë ndryshim në sytë e mi, tha të hënën Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan.
“Në masën që Perëndimi është i besueshëm, Rusia është po aq e besueshme. Për 50 vitet e fundit, ne kemi qenë duke pritur në pragun e BE-së dhe, në këtë moment në kohë, unë i besoj Rusisë po aq sa i besoj Perëndimit”, tha Erdogan, vendi i të cilit është anëtar i ushtrisë transatlantike të NATO-s- tha në një intervistë.

Komentet e Erdoganit për Shërbimin e Transmetimeve Publike Amerikane (PBS) pasuan një pyetje në lidhje me presidentin rus Vladimir Putin dhe marrëveshjen e grurit të Detit të Zi, nga e cila Putin u largua në korrik në mes të sulmit të tij vdekjeprurës të gjatë kundër Ukrainës.

“Rusia është një nga fqinjët e mi më të afërt. Dhe ne kemi një histori të përbashkët”, shtoi presidenti turk.

Marrëdhëniet e mira politike – me BE-në, SHBA-në ose Rusinë – bazohen në llogaritjet “win-win” për Ankaranë dhe për këtë arsye, shtoi Erdogan, ai do të vazhdojë t’i nxisë të gjitha.

Javën e kaluar, Erdogan kërcënoi se do të ndahej me BE-në, pasi një raport i Parlamentit Evropian argumentoi se pranimi i Ankarasë në bllok – i ngecur për dekada – duhet të ndalet për shkak të të drejtave të njeriut në vend dhe të sundimit të ligjit.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.