LIFE STYLE

Ja pse duhet të hani vezë nëse jeni shtatzënë

15:45 - 08.01.18 Gazeta Shqiptare

Gratë shtatzëna që hanë deri në nëntë vezë në ditë kanë foshnja me IQ më të larta, sugjeron kërkime të reja.Vezët përmbajnë sasi të larta të kolinës, e cila rrit kujtimet e foshnjave dhe aftësitë për të përpunuar informacionin.

Megjithatë, nëntë vezë është një numër jashtëzakonisht i lartë për të ngrënë në një ditë, pasi ato janë të lidhura me kolesterolin e lartë që mund të jetë vdekjeprurëse.

Rekomandimet këshillojnë 480 mg lëndë ushqyese në ditë në nënat shtatzëna, megjithatë, studimi sugjeron pothuajse dyfishin se shuma është e nevojshme për rezultate optimale.

Megjithatë, studiuesit paralajmërojnë se shumë gra shtatzënë nuk konsumojnë as sasinë e  rekomanduar të kolinës, gjë që mund të jetë për shkak të niveleve të larta të kolesterolit.

Mesatarisht, një vezë përmban rreth 115 mg kolinë. Burime të tjera përfshijnë mish të kuq, peshk, pulat, bishtajore dhe arra.

NHS thotë se nënat që do të lindin nuk kanë nevojë të mbajnë një dietë të veçantë, por theksojnë se është e rëndësishme për të ngrënë një shumëllojshmëri të ushqimeve të ndryshme çdo ditë për të marrë ekuilibrin e duhur të ushqyesve që ajo dhe foshnja e saj kanë nevojë.

Ajo rekomandon vezë për gratë shtatzëna por paralajmëron që se duhet të shmangin vezët e papërpunuara ose të pjesshme, pasi ekziston rreziku i salmonelës.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.