LIFE STYLE

Të kënduarit shëron depresionin tek nënat pas lindjes

16:43 - 09.01.18 Gazeta Shqiptare

Të kënduarit mund të ndihmojë nënat të shërohen nga depresioni pas lindjes më shpejt, sugjeron studimi i realizuar nga University College London.Studiuesit zbuluan se gratë që morën pjesë në grupet e këngës së bashku me foshnjat e tyre, përjetuan një përmirësim shumë më të shpejtë në simptomat e depresionit sesa të tjerat.

Studimi, i botuar në Journal British of Psychiatry, mori në studim 134 nëna me depresion pas lindjes.

Nënat u ndanë në tri grupe: grupin e të kënduarit, në grupin e lojërave dhe në grupin e tretë nënat u bazuan tek mbështetja e familjes apo mjekimet antidepresantë.

Nënat të cilat kënduan pranë foshnjave të tyre ninulla nga e gjithë bota, ose krijuan këngë të reja për amësinë, treguan shërim shumë më të shpejtë se sa nënat në grupin e lojërave dhe në grupin e trajtimeve të tjera.

Ndonëse u raportua se të 3 grupet patën shërim pas 10 javësh, por vetëm në gjashtë javët e para nënat tek grupi i këngës kishin raportuar një rënie mesatare prej 35 për qind të simptomave depresive.

Autorja kryesore e studimi, Dr Daisy Fancourt, nga University College London, tha se këndimi ishte një tjetër terapi e dobishme për t’u ofruar grave pas lindjes.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.