Dossier

Dalin fotot e rralla, kur shqiptarët qëndronin në radhë për një palë mbathje

13:19 - 22.08.19 gsh.al

Të gjithë e kujtojnë eksodin dhe krizën në të cilën u gjend Shqipëria pas rrëzimit të diktaturës, por të pakta janë momentet e fotografuara që kanë fiksuar sfidat e përditshme të qytetarëve pas rënies së sistemit komunist.Qytetarët që rrinin në radhë për të një palë të brendshme, të tjerë që prisnin të dëshpëruar përpara ambasadave, të tjerë që mundoheshin të dilnin nga skamja duke siguruar bukën e përditshme.

Këto fotografi të rralla janë realizuar nga fotografi grek Nikos Ekonomopoulos gjatë viteve 1991, kur diktatura kishte ‘vdekur’ dhe Shqipëria kishte hapur një kapitull të ri të saj.

Pas 45 vitesh komunizëm, kishte nisur dhe eksodi i madh i shqiptarëve drejt vendeve të Evropës, por në vend mbizotëronte varfëria, pasiguria dhe skamja./Tema

f7 f16 f19 f20 f18 f17 f15 f14 f13 f12 f11 f10 f9 f8 f6 f5 f4 f3 f2 f1
<
>

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.