Aktualitet

Rama jep lajmin e mirë: BE i jep Shqipërisë 50 mln euro për të luftuar koronavirusin

19:01 - 24.03.20 gsh

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në “Facebook” tregoi se Bashkimi Europian i akordon Shqipërisë 50 milionë euro për të luftuar koronavirusin, i cili deri më tani ka shkaktuar 5 viktima në vendin tonë.Rama thekson se Zoti i shqiptarëve është i madh.

“ BASHKIMI EUROPIAN I AKORDON SHQIPËRISË 50 MILIONË EURO PËR LUFTËN KUNDËR COVID-19❤️

Ndërkohë më herët ambasadori Luigi Soreca njoftoi mbi vendimin e BE-së, ndërsa shkruante se kjo ndihmë do të përdorej për pajiset dhe për mbrojtjen sociale.

“Jam i gëzuar të njoftoj sot ndihmën konkrete të BE për Shqipërinë për të luftuar #COVID-19. 4 mln € për pajisje të menjëhershme dhe mbështetje shëndetësore, 11 mln € për mbrojtje sociale deri në 35 M € për rikuperim ekonomik. BE-ja gjithmonë me Shqipërinë në kohë nevoje! Jemi gjithmonë me Shqipërinë!”, shkruan Soreca.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.