Ekonomi

OST, 100 milionë lekë dëm buxhetit, në një tender modest

09:55 - 14.12.20 Gazeta Shqiptare

Gazeta Mapo ju sjell një shembull konkret, se si institucionet e rilindjes abuzojnë me buxhetin, duke i shkaktuar dëme shtetit. Bëhet një tender për veshjen e punonjësve të OST. Marrin pjesë disa konkurentë.Mes tyre, edhe Univers Promotion, një prej kompanive më me përvojë në treg në këtë fushë. Mbi 20 vite.

Po duke e ditur se kriteret dhe menyrat e vlerësimit të institucioneve janë thellësisht subjektive, dhe shpesh të paracaktuara, ku fituesi dihet pa nisur gara, Univers Promotion, konkuroi edhe me çmim.

U fut në këtë garë, me ofertën më të ulët, me 200 milionë lekë të vjetra.

Mirëpo, OST, ka vendosur të nxjerrë në krye, një operator, që jo vetëm nuk ka cv dhe eksperiencën e Universit, por ka edhe ofertën 100 milionë lekë më të lartë.

OST nuk merr parasysh as ankesën zyrtare.

Dhe vijon i qendron vendimit.

Duke i bërë dëm shtetit, 100 milionë lekë.

Ky është një rast, një shembull për një procedurë modeste, në krahasim me miliona euro që ka dorovitur kjo kompani në këto vite.

Kur marzhi i dëmit dhe abuzimit në një tender të vogël, është 100 milionë lekë, përfytyroni sa është, me 12 milionë euro.

Në vijim, gazeta Mapo, do të sjellë të dhëna dhe fakte të tjera rreth shkeljeve në këtë institucion.

Shfaq Komentet (1)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Me mashtrime dhe vjedhje ne kurriz te popullit pasurohen bandat qeveritare, plus drogat e te gjitha llojeve qe mbillen dhe trafikohen cdo dite, packa se kryeministri I pacipe perpiqet te luaje estrade pa para, jo se nuk fiton para ne kuptimin e plote te fjales, parate e tij nuk i numeron dot askush, por ka nje femer qe i numeron, i reshton, I mbledh, I ndan sipas urdherit te tij, i depoziton ne banken e saj, pastaj i transferon ne bankat e Turqise, tek miku i tyre, me qellim zhdukjen e gjurmeve dhe me pas fillon investimi “vampires” i “villait” nga Turqia ku nje pjese e ketyre parave perfitohet nga ky kodosh vella qe na hiqet si besimtar i madh i myslimanizmit, sa e cuditshme kjo lidhje mafiozesh, njeri mysliman dhe tjetri orthodoks, sic duket kane te njejten nene dhe me baballare te ndryshem. Hajt na qofte per hajer kjo krushqi dhe keta femije, njeri me pusht se tjetri, mjer popujt e shkrete se nga kush dirigjohen.

    Përgjigju ↓