Ekonomi

Rreziku nga koncesionet afatgjata, Arben Malaj: Mund të kthehen në barrë për ekonominë

18:09 - 26.02.21 Gazeta Shqiptare

Debati publik per perzgjedhjen profesionale bazuar ne studime per cdo rast koncensioni dhe PPP, i sherben maksimizimit te efekteve te tyre afat gjate ne ekonomi, ku perfitimet direkte dhe indirekte ekonomike, sociale dhe financiare duhet tejkalojne kostot e tyre, mbeshtesin strukturimin produktiv te ekonomise, nepermjet reduktimit te pengesave te zhvillimit por pa cenuar stabilitetin e financave publike.Ndersa shkalla e larrte e korrupsionit dhe kapjes se shtetit dhe nxitime per koncensione dhe Partneritete Publike Private Preferenciale, ne prag te zgjedhjeve kane risk te larte te demtojne konkurencen, rritjen ekonomike, demtojne financat jo vetem publike si dhe jane edhe nje kercenim real per demokracine funksionale dhe shtetin ligjore.

Shfaq Komentet (1)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Nuk flitet ne pergjithesiNe ekonomistet bejme analiza konkrete ekonomiko financiare, per secilin koncesion dhe PPP.Kane kontrata te ndryshme dhe fshehin abuzime financiare te medha.

    Përgjigju ↓