Kryesore

Identifikohet ilaçi, që ‘burgos’ koronavirusin

13:21 - 04.04.21 gsh

Duke u siguruar që qelizat e para të infektuara me koronavirus janë gjithashtu të fundit: është qëllimi i atyre që punojnë për të gjetur një ilaç që mund të shërojë CoViD-19 dhe të parandalojë rezultatet më serioze të tij.Tani një ekip ndërkombëtar i studiuesve ka identifikuar një ilaç të aftë të ‘brugos’ SARS-CoV-2 në qelizat që sulmoi, duke e parandaluar atë të dilte dhe të infektonte të reja.

Studimi, i koordinuar nga Giuseppe Novelli (Universiteti i Tor Vergata – Universiteti i Nevada, SHBA) dhe Pier Paolo Pandolfi (Universiteti i Torinos – Universiteti i Nevada, SHBA), u krye në bashkëpunim me Spitalin Bambino Gesù (Romë), Spallanzani Institute (Romë), Universiteti San Raffaele (Romë) dhe institucione të ndryshme të SHBA (Harvard, Yale, Rockfeller, NIH, Mount Sinai, Universiteti i Bostonit), Kanadez (Universiteti i Torontos) dhe Frëngjisht (INSERM Paris, Hôpital Avicenne)).

Shkencëtarët kanë identifikuar një klasë të enzimave – ligazat E3-ubiquitin – që virusi përdor për të dalë nga qelizat që tashmë i ka sulmuar dhe përhapur në pjesën tjetër të trupit, dhe të cilat janë të pranishme në sasi të mëdha në mushkëri dhe indet e tjera të pacientëve infektuar me SARS-CoV-2. Këto proteina gjithashtu kryejnë një veprim të ngjashëm për virusin Ebola, me të cilin SARS-CoV-2 “ndan paketimin e gjenomit dhe mekanizmin e rrjedhjes”, shpjegon Novelli. (FOCUS/Scan)

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.