Shëndet

Pse duhet të hani sa më shpesh arra

10:10 - 19.04.21 gsh

Familja e arrave janë një ushqimet më të përsosura të natyrës; ato janë të mbushura me proteina, minerale, fibra, vitamina dhe yndyrna të shëndetshme. Por mbreti midis tyre është arra. Arrat përmbajnë më shumë antioksidantë me cilësi shumë të lartë.Arrat renditen mbi kikirikët, bajamet, fëstëkët dhe arrat e tjera. Një grusht arra përmban pothuajse dy herë më shumë antioksidantë sesa një sasi ekuivalente e çdo arre tjetër që konsumohet zakonisht.

Përkundër kësaj, shumica e njerëzve priren të injorojnë atë, duke e pjekur. Por pjekja ul cilësinë e antioksidantëve. Ndryshe nga kikirikët dhe bajamet, arrat zakonisht hahen të papërpunuara, duke i bërë ato edhe më të mira ushqyese.

Arrat mund të mos jenë më të njohura sepse njerëzit nuk janë të vetëdijshëm sesa të shëndetshëm janë, thonë shkencëtarët. Ose shqetësohen për përmbajtjen e yndyrës dhe kalorive. Por arrat përmbajnë yndyrna të shëndetshme të pangopura. Sa i përket kalorive, ngrënia e arrave nuk shkakton shtim në peshë dhe madje i bën njerëzit të ndjehen të ngopur.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.