Aktualitet

Plagosja e besimtarëve në xhami, policia e referon për financim dhe mbështetje të terrorizmit

09:41 - 20.04.21 gsh

Ngjarja e djeshme, ku 24 vjecari Rudolf Nikolli plagosi brenda xhamisë 5 besimtarë, po hetohet nga antiterrori dhe është referuar nga Policia për financim dhe mbështetje të terrorizmit.Paraprakisht dyshimet janë se i riu ka pasur probleme të shëndetit mendor, por nga deklarimet e familjarëve, edhe në media, rezulton se i riu ka pasur sjellje devijante edhe në aspektin fetar, e do të shihet dhe verifikohet fillimisht nëse akti ekstrem ka prapavija fetare.

Financimi i terrorizmit ose mbështetja në çdo formë e tij dënohet me burgim jo më pak se pesëmbëdhjetë vjet ose me burgim të përjetshëm dhe me gjobë nga 5 milionë lekë deri në 10 milionë lekë. Nikollaj gjithashtu, akuzohet dhe për mbajtje të armëve të ftohta.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.