Kryesore

Greqi/ Nisin provat klinike të kurës izraelite kundër Covid-19

08:59 - 30.04.21 gsh

Eksperti i sëmundjeve infektive dhe këshilltari kryesor shkencor për pandeminë, Sotiris Tsiodras, diskutoi të enjten fillimin e provave klinike në Greqi të një kure izraelite për koronavirusin në dy spitale.“Ne po marrim pjesë në këto sprova të reja me shumë entuziazëm. Studimi përdor një metodë të re të transferimit të një ilaçi të ri, bazuar në ekzozome, nanopjesëza që marrin pjesë në aktivitete brenda qelizave ”, tha Tsiodras gjatë një takimi në Athinë me profesorin izraelit të mjekësisë Nadir Arber i cili është përgjegjës për ilaçin e ri kundër Covid-19 të zhvilluar në Qendrën Mjekësore Ichilov në Tel Aviv.

“Është një metodë shumë premtuese sipas të dhënave nga provat klinike në Izrael. Ne po ecim përpara duke kryer provat e Fazës II këtu në Greqi, në të cilat do të vlerësojmë parametra si siguria, dozologjia dhe efikasiteti, “deklaroi ai.

Nga ana e tij, Arber tha, ” duhet të qëndrojmë të përulur dhe modestë – por ne jemi vërtet të ngazëllyer. Në fakt, unë dua të theksoj se unë erdha këtu personalisht pasi doja të shihja njerëzit fillimisht dhe pastaj objektet. Ne po flasim për mjekë të shkëlqyerdhe njerëz që kanë frymëzuar besimin tim ”.

Trajtimi do të provohet në spitalet Sotiria dhe Attikon në Athinë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.