Kryesore

Mbërrijnë në Maqedoninë e Veriut 200 mijë vaksina kineze kundër Covid-19

09:32 - 30.04.21 gsh

Gjatë ditës së sotme arritën 200 mijë vaksinat kineze në poliklinikën “Jane Sandanski”, në Shkup. Dërgesën me vaksina e pritën ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, dhe ambasdaori i Republikës Popullore të Kinës, Jang Suo.Vaksinat janë blerë në bisedime të drejtpërdrejta ndërsa me shpërndarjen e këtyre vaksinave në pikat rajonale në gjashtë qytete duhet të fillojë edhe imunizimi masiv.

Deri më tani janë vaksinuar 60 mijë qytetarë ndërsa mbi 200 mijë qytetarë janë paraqitur për vaksinim përmes aplikacionit vakcinacija.mk ose përmes mjekut amë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.