Shëndet

4 metoda natyrale që lehtësojnë dhimbjet e kokës

16:50 - 27.05.21 gsh

Për të shpëtuar nga dhimbja e kokës, para se të përdorni ndonjë ilaç, mund të provoni disa metoda natyrale që janë mjaft efektive. Pijet bimore janë të pasura me katekina, të cilat janë antioksidantë të fuqishëm dhe ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të dhimbjes së kokës.Kamomili

Kamomili rekomandohet për relaksim dhe qetësi. Është provuar se është i dobishëm për dhimbjet e kokës, shkaktuar nga tensioni dhe stresi.

Çaj xhenxhefili

Xhenxhefil është i njohur për të zbutur inflamacionin, si në zorrë dhe në sistemin nervor. Kështu që provoni të pini një çaj me xhenxhefil të freskët për të përfituar nga vetitë e tij të dobishme.

Çaj mente

Vaji i mentes ndihmon për migrenën dhe dhimbjet muskulore, ndërsa lehtëson simptomat e ftohjes. Përveç kësaj, gjethet e nenexhikut kanë përfitime antioksiduese dhe anti-inflamatore. Kështu që ia vlen të provoni një pije shumë aromatike me nenexhik, për të lehtësuar dhimbjen e kokës.

Çaji jeshil

Është një nga zgjedhjet më të shëndetshme pasi është jashtëzakonisht i pasur me antioksidantë të tillë si katekina, por me pak kafeinë. Vlen të zgjidhet sepse vepron kundër lodhjes dhe stresit, rrit funksionimin e trurit, përmirëson vigjilencën mendore dhe lehtëson dhimbjet e kokës.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.