Kryesore

Thonjtë tregojnë shumë, ja çfarë zbulon ngjyra e tyre për shëndetin tuaj

19:29 - 10.06.21 gsh

Të butë, të fortë apo me shenja të gjitha këto japin një sinjal nga trupiNjerëzit shpesh kujdesen për thonjtë e tyre, sepse janë të rëndësishëm për ta estetikisht, por a e dini se thonjtë mbajnë të dhëna të rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm? Ngjyra dhe cilësia e thonjve tuaj në veçanti janë një çelës i rëndësishëm për atë që po ndodh brenda trupit tuaj. Ndryshimet e thonjve mund të jenë një shenjë paralajmëruese e hershme e sëmundjeve.Thonjtë e zbehtë ose të bardhë

Thonjtë që janë të zbehtë mund të jenë simptoma të disa sëmundjeve serioze si anemia, problemet e zemrës, kequshqyerja ose sëmundja e mëlçisë.

Pikat e bardha

Nëse thonjtë me pamje të shëndetshëm kanë njolla të bardha, kjo mund të tregojë një problem. Edhe pse shumë njerëz mendojnë se kjo tregon për një mungesë të kalciumit, në të vërtetë është vetëm një shenjë e një traume të vogël në thonj dhe asgjë për t’u shqetësuar. Ata do të veniten.

Thonj të verdhë:

Thonjtë e verdhë më së shpeshti tregojnë për një infeksion të kërpudhave. Nëse lejoni që infeksioni të përkeqësohet, do të shihni se thonjtë tuaj mund të trashen dhe fitojnë një strukturë të thërrmueshme dhe të thatë. Në raste të rralla, thonjtë e verdhë mund të tregojnë një gjendje më të rëndë siç janë sëmundja e rëndë e tiroides, sëmundja e mushkërive, diabeti ose psoriasis.

Sipërfaqe jo e lëmuar:

Nëse keni përjashtuar infeksionin e kërpudhave të thonjve, atëherë thonjtë me sipërfaqe jo të lëmua mund të jenë një shenjë e hershme e psoriasis ose madje edhe artritit inflamator.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.