Aktualitet

“10 vite Kryegjysh Botëror i Bektashizmit”, promovohet libri monografik i Baba Mondit

21:47 - 11.06.21 Gazeta Shqiptare

Kryegjyshi Haxhi Dede Edmond Brahimaj është kryegjyshi i 39-të i zgjedhur për të udhëhequr në udhën e bektashizmës duke mbartur mbi vete një periudhë 800 vjeçare.Në mjediset e Selisë së Shenjtë Bektashiane mbasditën e së premtes u promovua libri “Dede Edmond Brahimaj, 10 vite Kryegjysh Botëror i Bektashizmit”, i autorëve Kujtim Boriçi dhe Nuri Çuni.

Me zgjedhjen e tij në këtë detyrë të lartë shpirtërore Baba Mondi ka mishëruar vlerat më të larta të besimit bektashian duke rimarrë, nxjerrë në dritë e pasuruar traditat më të mira bektashiane tha nje nder autoret e librit.

Libri është një libër udhëtim në ringjalljen e Bektashizmit pas viteve 90’ në vendin tone, në sfidat, vështirësitë por edhe nxjerrjen në pah të vlerave universale të Bektashizmit të mishëruara në personalitetet e Haxhi Dede Reshat Bardhit dhe Haxhi Dede Edmond Brahimaj, që udhëhoqën ringjalljen e Bektashizmit në vendin tone.

Njëkohësisht është publikuar dhe albumi fotografik nën kujdesin e Selisë së Shenjtë, kushtuar ish Kryegjyshit Botëror Bektashian, Haxhi Dede Reshat Bardhi.

 

baba-mondi-liber baba-mondi-libriii baba-mondi-liber (1)
<
>

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.