Kryesore

Basha refuzoi ftesën për bashkëpunim nga PS, Balla: Mesa duket do të rizgjidhet prap në PD

11:44 - 11.06.21 gsh

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla ka shprehur bindjen se Lulzim Basha do të rizgjidhet kryetar i PD. Balla tha se nuk e beson që Basha do të refuzojë bashkëpunimin me mazhorancën, por fillimisht duket të kalojnë ‘ethet’ e sa dielës.‘’Unë shpesh herë kërkoj dhe 94 vota, dua tju them që deputetët në sallën e Kuvendit prej 26 shkurtit 2019 janë të ardhur nga listat e PD dhe LSI. Edhe një pjesë ishin tek PD< edhe pse PD u zotua se do i ekstramatrikolonte pëjehtësisht nga partia e tyre. Partitë kur propozojnë kandidatët për deputet janë përgjegjës, ky lloj demaskimi, se një deputet nu kalon, apo s’mbështet linjën e partisë nuk shkon. Deputeti ësht ëpërgjegjës për veprimet që merr. Në këtë kuptim, e para njëherë në 30 vite çdo parti politike ka mësuar një leksion, asnjë nga ne, asnjë parti nuk e zgjedh kundërshtarin.

Ditën që kur e zgjedh vetë kundërshtarin, atëhere shko diku tjetër. Në këtë fushë institucionale përballë PD është PS dhe grupi parlamentar. Kemi gjithë dëshirën për këto ura komunikimi. Nëse dëshiron ose jo, këtë rrugë e ka provuar, rrugën e bojkotit, moskomunikimit, mungesën e  dialogut, pas kalimit të etheve të së dielës që lidhen me procesin zgjedhor të PD, mendoj që Basha do e kuptojë që kundërshtari i tij politik jemi ne, por në fund të fundit jemi shqiptarë. Ato që presin shqiptarët është të ngremë një komunikim të ri, në një vit kur Shqipëria ka nisur negociatat për tu anëtarësuar në BE. Besoj në këtë këndvështrim bie ajo që Basha nuk pranon, se besoj që s’do pranojë.’’- tha Balla.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.