Bota

Varianti indian në Britaninë e Madhe, kryeministri Johnson: Situata shumë shqetësuese

13:34 - 13.06.21 gsh

Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se përhapja e variantit indian të COVID-19 në Britaninë e Madhe, është tepër e rrezikshme, duke rritur ndjeshëm një shtyrje të heqjes së kufizimeve anti-COVID.“Është e qartë se varianti indian është më i transmetueshëm dhe se rastet dhe nivelet e shtrimeve në spital po rriten”, deklaroi për Sky News kryeministri britanik në kuadër të samitit të G7-s në Cornouailles.

“Tashmë ne nuk dimë me saktësi se deri në çfarë mase kjo do të përkthehet në vdekshmëri të tepërt”, theksoi ai duke shtuar se kjo është padyshim një çështje shumë, shumë serioze.

Varianti indian, është 60 % më përhapës se variant britanik, që shkaktoi në Britaninë e Madhe rreth 128 mijë viktima.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.