Kryesore

Vendosin monedhë në vendin e vaksinës dhe nuk bie? Ja ç’po ndodh vërtet

21:30 - 16.06.21 Gazeta Shqiptare

Disa njerëz pretendojnë se vaksina përmban lëndë magnetike. Për të vërtetuar këtë, nëpër rrjete sociale, përfshirë edhe llogari shqiptare, qarkullojnë video ku njerëz vendosin monedha në vendin ku pretendojnë se kanë bërë vaksinën dhe ilustrojnë se monedha nuk bie.Po çfarë po ndodh në të vërtetë? Mjekët kundërshtojnë me forcë këtë teori. “Ky është budallallëk. Kjo është plotësisht e sajuar,” tha për Health Amesh A. Adalja, studiues i vjetër në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore.

Vaksinat e Covid-19 nuk përmbajnë përbërës që mund të prodhojnë një fushë elektromagnetike në vendin e injektimit, shpjegon Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), duke theksuar se të gjitha vaksinat Covid-19 nuk përmbajnë metale si hekuri, nikeli, kobalti, litiumi etj.

“Për më tepër, doza tipike për një vaksinë Covid-19 është më pak se një mililitër, e cila nuk është e mjaftueshme për të lejuar tërheqjen e magneteve në vendin e vaksinimit edhe nëse vaksina do të përmbante ndonjë metal magnetik.” – shkruan CDC.

Vendosin monedhë në vendin e vaksinës dhe nuk bie? Ja

Pse magneti ngjitet te disa njerëz?

“Është e mundur që një objekt të ngjitet në vajrat e lëkurës ose në lëkurë të djersitur. Njerëzit mund të ekuilibrojnë lugën në hundë, kështu që nuk është për t’u habitur që mund të ekuilibrojnë magnetet në krahët e tyre,” shpjegoi për Health Jamie Alan profesoreshë e asociuar e farmakologjisë dhe toksikologjisë në Universitetin Shtetëror të Michigan-it.

Dr. Adalja shtoi edhe një hile të vogël:

“Nëse e zhytni një monedhë në mjaltë ose slime dhe e vendosni në krahë, sigurisht që do të ngjitet.”

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.