Shëndet

5 sekrete për t’u dukur bukur nga mëngjesi në mbrëmje

09:14 - 28.06.21 gsh

Sytë e fryrë dhe rrathët e zinj janë vetëm disa nga shenjat që vini re kur ndiheni të lodhur. Përgjegjësitë e shumta në punë, stresi dhe ankthi janë disa nga arsyet që ji kanë bërë të dukeni të dëshpëruar. Kjo reflektohet drejtpërdrejt me lëkurën.Nëse marrim parasysh dhe “sulmet” e mjedisit në lëkurë, neglizhencën që tregojmë ndaj kujdesit për lëkurën, atëherë gjërat përkeqësohen. Për këtë arsye, duhet të ndiqni disa rregulla.

– Natën, para se të shkoni në shtrat, ndiqni me besnikëri rutinën tuaj të bukurisë. Sigurohuni që produktet që përdorni të kenë një efekt të thellë hidratues dhe anti-plakje. Mos harroni se natën lëkura ka aftësinë të thithë, madje edhe në shtresat e saj më të thella, të gjithë përbërësit që kemi aplikuar në të.

– Lani fytyrën shumë mirë. Nëse jeni në modalitetin e telepunimit, mendoni se lëkura nuk ka nevojë për një pastrim të mirë. Atmosfera ka ndotës, të cilët grumbullohen në lëkurë. Kështu që, asnjëherë nuk e neglizhoni pastrimin në mbrëmje.

– Mos harroni kremin e syve. Nëse ka një pikë ku lodhja reflektohet plotësisht, ato janë sytë. Kështu që investoni në një krem ​​me vitaminë C ose retinol dhe mos e harroni kurrë!

– Bëni eksfolion dy herë në javë. Nëse vini re se lëkura duket e lodhur, urgjentisht keni nevojë për një pastrim. Kjo do të eleminojë qelizat e vdekura dhe do t’i japë lëkurës shkëlqimin e duhur.

 – Merrni frymë thellë. Frymëmarrjet e thella, pak para se të shtriheni në shtrat, do të ndihmojnë që lëkura juaj të pushojë shumë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.