Shëndet

Këto janë ushqimet që ua largojnë lodhjen në punë

08:52 - 08.07.21 gsh

Lodhja në punë është normale veçanërisht pas detyrave të vështira ose disa orësh të kaluara në një takim. Sidoqoftë, duhet të zgjoheni sa më shpejt që të jetë e mundur pasi dita e punës nuk ka mbaruar dhe ka ushqime të ndryshme që mund t’ju ndihmojnë.Merrni dhjetë minuta për një meze të lehtë, hani diçka nga kjo listë dhe do të ndiheni si i ri, raporton Healthista.

1. Peshqit

Ulin presionin e gjakut dhe konsumi i rregullt mund të zvogëlojë rrezikun e Alzheimerit dhe artritit. Përveç kësaj, acidet yndyrore omega-3 stimulojnë funksionin dhe kujtesën e trurit.

2. Arra

Zgjedhja më e mirë janë bajamet që përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm, por edhe gjëja më e rëndësishme në punë – përqendrimi. Sigurisht, frutat e tjerë si arrat dhe lajthitë janë gjithashtu të shkëlqyera.

3. Manaferrat

Dihet që kanë një efekt të madh në qarkullimin e gjakut dhe shëndetin e përgjithshëm të organizmit, por a e dini se manaferrat luajnë një rol të madh në kujtesën e mirë të trurit? Shumë studime e kanë konfirmuar këtë, dhe përmendin boronicat si zgjedhja më e mirë.

4. Sojë

Produktet e sojës përmbajnë nivele të larta të triptofanit dhe serotoninës, të cilat lidhen drejtpërdrejt me funksionin dhe përqendrimin e përmirësuar të trurit. Përfshini ato në meny të paktën dy herë në javë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.