Kryesore

A i ekzagjëron shumë gjërat? Nëse po, lexo çfarë është ‘catastrophizing’

12:05 - 18.07.21 gsh

Njihet me termin “Catastrophizing” dhe përshkruan ndjesitë e dikujt që mendon se do të ndodhë më e keqja. Për shkak se në thelb lidhet me ekzagjërimin, shumë njerëz mendojnë se “thjesht po e ekzagjërojnë” një përvojë a ngjarje, por nuk është kaq e lehtë.Për shembull, disa njerëz mund të shqetësohen se do të dështonjë në një provim. Nisur nga kjo, ata mund të supozojnë se të ngelurit në një provim do të thotë se ata janë student të këqij dhe nuk do të kalojnë kurrë, nuk do të marrin kurrë një diplomë ose të gjejnë një punë.

Kjo përvojë nuk është aq e thjeshtë sa “mbi-ekzagjërimi”. Shpesh nuk është e qëllimshme. Këta njerëz mund të mendojnë se nuk kanë kontroll mbi shqetësimet e tyre dhe kjo gjë të ndikojë te shëndeti.

Është e paqartë se çfarë saktësisht e shkakton. Mund të jetë një mekanizëm përballimi i mësuar nga familja ose njerëz të tjerë të rëndësishëm në jetën e një personi. Mund të jetë rezultat i një përvoje, ose mund të ketë lidhje me kiminë e trurit.

Për fat të mirë, është një gjendje e trajtueshme përmes terapisë dhe praktikave që kontrollojnë ose qetësojnë mendimet.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.