Bota

Greqia në panik nga vala e katërt e COVID, shtohen rastet e pacientëve të hospitalizuar

09:40 - 22.07.21 gsh

Autoritetet kompetente shkencore dhe shëndetësore në Greqi  kanë vënë alarmin për një valë të katërt të koronavirusit që po përhapet nga një skaj i territorit në tjetrin.Vetëm natën e kaluar numri i pacientëve tejkaloi shifrën 1000, pas një muaji nga boshatisja e spitaleve , megjithatë një rritje e kontrolluar vazhdimisht.

Në 24 orët e fundit numrii pacientëve që u pranuan në spital ishte 178.

52 % e të rriturve që janë vaksinaur plotësisht në shtetin fqinj kundër COVID-19 është një mur imunitar mesatarisht i lartë, i cili mund të parandalojë përkohësisht koronavirusin, por varianti Delta që po qarkullon ka shkaktuar infeksione të reja tek pacientët e rinj.

Transmetueshmëria e llojit mutant – dyfishi i llojit origjinal të koronavirusit që mbizotëroi verën e kaluar – po shqetëson komunitetin shkencor grek.

Përveç Atikës, Kreta është gjithashtu në qendër të drejtuesve kompetentë të Ministrisë së Shëndetësisë.

18 pranime të reja u bënë dje në spitalet e ishullit dhe numri i pacientëve arrin 100.

“Ethet” operacionale për përgatitjen e spitaleve publike në Greqi ka filluar.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.