Kryesore

Dermaplaning: Përfitimet, rreziqet dhe a mund ta bëni vetë në shtëpi?

12:15 - 24.07.21 gsh

Dermaplaning është një trajtim i lëkurës që përdor një teh eksfoliant për të hequr qelizat e vdekura nga fytyra. Quhet ndryshe edhe microplaning ose blading. Dermaplaning synon ta bëjë sipërfaqen e lëkurës të lëmuar, rinore dhe rrezatuese. Përdoret gjithashtu për të hequr pushin e fytyrës, qimet e shkurtra dhe të buta.Dermaplaning mund të përdoret për çdo lloj lëkure:

– shenjat e puçrrave
– lëkurë të thatë
– lëkurë të dëmtuar nga dielli
– rrudhat e imëta

Dermaplaning: Përfitimet, rreziqet dhe a mund ta bëni vetë

Si funksionon?

Nëse keni parë mjetin e përdorur për trajtimet me dermaplaning, mund të keni vënë re se duket si një brisk. Koncepti themelor i dermaplaning është i njëjtë me rruajtjen: Ju hiqni qelizat e vdekura dhe papastërtitë e tjera që mund të bëjnë që sipërfaqja e lëkurës të duket e pabarabartë.

Lëkura është e ekspozuar çdo ditë ndaj toksinave të ashpra të mjedisit, irrituesve dhe dëmtimeve nga dielli. Kjo mund të bëjë që shtresa e sipërme e lëkurës të mos duket mirë.

Raportet se sa efektive është dermaplaning janë të ndryshme. Gjithkush ka rezultate të ndryshme dhe është e vështirë të përcaktohet në mënyrë objektive nëse trajtimi është i suksesshëm apo jo.

Dermaplaning: Përfitimet, rreziqet dhe a mund ta bëni vetë

Dermaplaning: Përfitimet, rreziqet dhe a mund ta bëni vetë

Rreziqet dhe efektet anësore

Dermaplaning është një procedurë me rrezik të ulët. Efektet anësore mund të përfshijnë skuqje të lehtë në fytyrën pas trajtimit. Disa njerëz zhvillojnë pika të bardha në lëkurë gjatë ditës ose dy ditë pas dermaplaning.

Infeksionet janë të rralla, por ndodhin. Një efekt tjetër anësor i mundshëm është një pigment i butë i lëkurës në zonën ku keni kryer procedurën, i cili mund të ulet ose të zhduket me kalimin e kohës.

Dermaplaning: Përfitimet, rreziqet dhe a mund ta bëni vetë

Rezultatet

Rezultatet e dermaplaningut nuk janë të përhershme. Procedura pretendon të pastrojë qelizat e vdekura të lëkurës deri në tre javë. Pas tre javësh në një muaj, rezultatet do të jenë zbehur.

Dermaplaning: Përfitimet, rreziqet dhe a mund ta bëni vetë

Përgatitja për dermaplaning

Para se të keni një trajtim dermaplaning, do të duhet të bisedoni me personin që do ta realizojë procedurën. Historiku mjekësor, lloji dhe ngjyra e lëkurës duhet të diskutohen, si dhe rezultatet që dëshironi.

Gjithashtu do të duhet të shmangni ekspozimin e drejtpërdrejtë në diell një javë para takimit, pasi dëmtimi i diellit, siç është një djegie nga dielli, mund të acarojë lëkurën dhe ta bëjë trajtimin të dhimbshëm.

 

Dermaplaning: Përfitimet, rreziqet dhe a mund ta bëni vetë

 

A është e sigurt të bëhet në shtëpi?

Ju mund të blini mjetin që përdoret për dermaplaning dhe të kryeni vetë procedurën. Por, kryerja e trajtimit vetë mund të mos japë rezultatet që shpresoni. Rreziku i infektimeve dhe përjetimi i dhimbjeve thuhet se janë më të larta kur e kryeni vetë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.