Bota

Policia spanjolle godet grupin kriminal, sekuestrohen mbi 28 mijë euro, armë dhe municione

20:05 - 05.08.21 gsh

Policia e Spanjës ka shpërbërë në La Sagra një grup kriminal të trafikimit dhe eksportit të marihuanës në vendet e BE –së duke vënë në pranga katër persona.



Gjatë operacionit ka pasur përplasje kur u rrethuan nga agjentët, autorët u përpoqën të shmangnin arrestimin e tyre duke qëlluar disa plumba me një automatik.Në shtëpinë e tyre trafikantët kishin fshehur disa armë zjarri dhe paratë që kishin marrë nga trafiku i drogës

Mësohet se ata kishin eksportuar sasi të konsiderueshme të drogës në vende si Franca, Gjermania dhe Hollanda.Përveç kësaj, u gjetën indikacione se katër të arrestuarit ishin gjithashtu të angazhuar në “përmbysjen” e trafikantëve të tjerë, të cilët i kishin frikësuar të vidhnin mallrat e tyre duke u paraqitur si oficerë policie.

Hetuesit e specializuar në trafikun e drogës filluan me operacionin “Balaguera” në fund të prillit të kaluar, kur zbuluan indikacione se një grup njerëzish me origjinë spanjolle dhe shqiptare mund të shpërndanin sasi të mëdha marihuane nga veriu i Toledos, në rajonin e La Sagra.

Veprimtaria kriminale ishte e përqëndruar në  një fermë e vendosur në qytetin Illescas, një vend që shërbeu si një depo e përkohshme për substancën narkotike që ata fituan, para se ta eksportonin atë në vendet e Bashkimit Evropian si Franca, Gjermania dhe vende të tjera.

Policët ndoqën gjurmët e trafikantëve derisa arritën në qytetin Carranque, ku kishin një shtëpi ku mblidhnin paratë që merrnin nga trafiku i drogës.

Në shtëpinë e tij, u sekuestruan 13.5 kilogramë sytha marijuane tashmë gati për shitje, 28.635 euro, tre armë zjarri – ndër të cilat ishte automatiku Uzi me të cilin qëlluan agjentët dhe një mori municionesh. Përveç kësaj, ata kishin dy kapele me emblemat e policisë dhe një jelek antiplumb, veshje që i përdornin për të “rrokullisur” trafikantët e tjerë që vodhën substancën duke u paraqitur si agjentë.

Katër anëtarët e grupit kriminal që janë arrestuar do të duhet të përgjigjen për përfshirjen e tyre të dyshuar në krimet e vrasjes në tentativë, trafik droge, që i përkasin një grupi kriminal dhe armëmbajtje pa leje.

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.