Bota

Pushteti përçan talebanët, udhëheqësit debat të fortë për përbërjen e kabinetit të ri qeveritar

21:55 - 14.09.21 gsh

Talebanët po i përçan pushteti. Pasi morën nën kontroll gjithë Afganistanët duket se udhëheqësit kanë mosmarrëveshje më njëri-tjetrin për përbërjen e kabinetit të ri qeveritar.Ditën e sotme Mullah Abdul Ghani Baradar  ka pasur një debat të fortë me një anëtar të kabinetit.Këto grindje thuhet se kanë nisur fill pas zhdukjes publike të liderit kryesor Baradar.

Kabineti i ri qeveritar përbëhet nga figura të larta kryesisht nga radhët e talebanëve dhe bashkëpuntorë, të gjithë meshkuj.

Duket se shumë në radhët e talebanëve kanë pasur ambicie për t’u bërë ministër dhe se dhe mes tyre nuk paska vetëm një lider që e dëgjojnë të gjithë dhe vendos për të gjithë.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.