Bota

Parandalohet sulmi terrorist në Gjermani, 16-vjeçari nga Siria kërcënon festën e hebrenjëve, 4 të arrestuar

21:10 - 16.09.21 gsh

Zyrtarët gjermanë thanë të enjten se një sulm i mundshëm terrorist islamik mbi një sinagogë në qytetin perëndimor të Hagen u shmang pasi u njoftuan autoritetet.“Ne morëm një njoftim shumë specifik dhe serioz se një sulm mbi sinagogën mund të ndodhte gjatë festivalit Yom Kippur. Një referencë iu bë një situate kërcënimi të motivuar nga islamistët”, tha ministri i brendshëm gjerman, Herbert Reul.

Reul tha se një 16-vjeçar sirian ishte në mesin e katër të arrestuarve në lidhje me kërcënimin në festën hebraike të Yom Kippur.

Në vitin 2009, një person i armatosur në qytetin lindor gjerman të Halle vrau dy persona dhe plagosi disa të tjerë, në një sulm të dyshuar antisemitik në ditën më të shenjtë të kalendarit hebre.

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.