Kryesore

Katër mënyrat e duhura për të ruajtur shëndetin mendor

11:40 - 27.09.21 Gazeta Shqiptare
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Mirëqenia mendore është një fjalë e zakonshme në komunitetin shëndetësor. Konsiderohet nga shumë ekspertë të jetë po aq jetik sa shëndeti fizik.
Gjetja e mënyrave për të ruajtur mirëqenien mendore ndihmon për një jetë më të lumtur dhe për një jetë më të gjatë.

Në mes të krizës së pandemisë dhe stresit të përditshëm, mirëqenia mendore është gjëja kryesore që duhet kushtuar vëmendje.

Në një studim të kryer nga Mental Daily, ku u anketuan më shumë se 200 të anketuar, shumica dërrmuese kanë raportuar stres, ankth, lodhje, probleme të humorit dhe shqetësime të gjumit.

Për të mësuar se si të ruani mirëqenien, këtu janë katër mënyra strategjike që do t’ju ndihmojnë të bëni një jetë më të shëndetshme dhe më të lumtur.

Përqendrohuni te pozitiviteti

Shpesh, ne priremi të përqëndrohemi shumë në gjërat negative në jetë. Një pikëpamje më e fortë pozitive në jetë kërkon punë. Një ushtrim optimal për të përmirësuar këndvështrimin pozitiv të dikujt është të shkruani çdo mbrëmje tri gjëra që shkuan mirë atë ditë. Me kalimin e kohës, do të keni një ndërveprim më të fortë midis të menduarit dhe ndjenjës, duke zhvilluar një pamje më pozitive të jetës, duke përmirësuar kështu mirëqenien tuaj.

Ndërtoni elasticitet

Një nga mënyrat më të mira për të përballuar stresin është zbatimi i rutinës së relaksimit, të tilla si meditimi, joga dhe frymarrja e thellë. Këto ushtrime janë treguar shumë të dobishme për mirëqenien dhe për shëndetin fizik. Gjithashtu, mbështetja familjare në kohë krizash mund të ndihmojë në rritjen e elasticitetit, veçanërisht në kohë krizash shëndetësore, transmeton portal arbresh.info

Ushtroni më shumë

Adoptimi i mirë i rutinës së stërvitjes është një tjetër mënyrë e ruajtjes dhe përmisimit të shëndetit mendor dhe fizik. Ushtrimet e lehta dhe të moderuara, për të paktën 30 minuta çdo ditë, janë treguar të efektshme për rritjen e mirëqenies dhe zvogëlimin e rrezikut të rënies njohëse, si dhe sëmundjet metabolike dhe kardiovaskulare.

Hani shëndetshëm

Kufizimi i ushqimeve të përpunuara dhe me yndyrë të lartë mund të bëj ndryshim të madh në shëndetin mendor. Konsumimi i më shumë frutave, perimeve, bishtajoreve, vajrave të peshkut dhe ushqimeve të pasura me fibra mund të ulin ankthin dhe problemet e humorit të keq.

 

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.