Kryesore

Takimi i parë më një udhëheqës afrikan/ Biden pret presidentin kenian Uhuru Kenyatta

18:40 - 14.10.21 gsh

Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me presidentin kenian Uhuru Kenyatta ndërsa lufta dhe kriza humanitare trazojnë Etiopinë fqinje.Takimi i së enjtes do të jetë bisedimet e para personale të Biden-it, personalisht si president me një udhëheqës afrikan.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha në një deklaratë se udhëheqësit do të diskutojnë “përpjekjet për të mbrojtur demokracinë dhe të drejtat e njeriut, për të avancuar paqen dhe sigurinë, për të përshpejtuar rritjen ekonomike dhe për të trajtuar ndryshimet klimatike”.

Bisedimet e Zyrës Ovale vijnë javë pasi Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv duke kërcënuar me vendosjen e sanksioneve kundër kryeministrit etiopian Abiy Ahmed dhe udhëheqësve të tjerë të përfshirë në një konflikt që ka përfshirë rajonin e Tigray nëse nuk ndërmerren hapa së shpejti për të shuar luftën 11-mujore.

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.