Kryesore

“Na u përgjëruan dhe shtrinë dorën për dialog”/ Alibeaj: Nëse vijon bojkoti do të kërkohet zëvendësimi i tyre, e vërteta do të dalë në dritë

16:14 - 20.10.21 gsh

Për Nënkryetarin e Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj bojkotimi i Komisionit Hetimor për zgjedhjet vërteton qartë qasjen që kjo mazhorancë ka  duke penguar  që e vërteta e masakrës zgjedhore të dalë në dritë.Duke  folur para mediave Aliibeaj tha se nëse anatarët e Komisionit  bojkotojnë përsëri do të kërkohet zëvendësimi i tyre.

“Realisht ata që janë nën akuza jo vetëm prej nesh por edhe prej dokumentave ndërkombëtare. Mazhoranca është e dokumentuar si vjedhëse dhe shkatërruese dhe zgjedhjeve dhe ata do të bëjnë çdo gjë për të penguar këtë komision. Nuk më çudit kjo sjellje. Unë prisja që kjo të ndodhte që në mbledhjen e e parë. Duke parë edhe përgjërimet për dialog dhe shtrirje dore dhe çudia e madhe ndodh. Bojkot nga mazhoranca. Kjo tregon se cila është qasja e kësaj mazhorance që ka vjedhur votat dhe do të bëjë çdo gje për të penguar që e vërteta të dalë para shqiptarëve. Unë me kolegët e mi kemi vendosur të ndjekim të gjithë hapat që kushtetuta na lejon. Do të njoftomë kryetaren e Kuvendit, edhe Konferencën  Kryetarëve. Jam i vendosur deri në fund që mungesat pa arsye këtë herë janë një shkak ligjor për të kërkuar zëvendësimin e tyre. T’ua bëjmë të ditur shqiptarëve se çfarë ka ndodhur me masakrën  e 25 prillit. Sot ata u demaskuan. Po përfitoj t’ju njoftoj se mbledhja tjetër do të jetë të premten ora 10. Është ditë pune ku ne të kryejmë detyrimet ndaj Kushtetutës dhe nevojës së qytetarëve për të  hedhur  dritë mbi atë që ka ndodhur me 25 prill”- tha Alibeaj.

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.