Foto-galeri

Krishtlindjet në foto, ja si po festohet nëpër botë

10:00 - 25.12.21 Gazeta Shqiptare

Njerëzit në mbarë botën po festojnë Krishtlindjet – një nga kohët më të shenjta në kalendarin e të krishterëve. Megjithatë, për së dyti vit radhazi, ka turma më të vogla në shërbimet e kishës dhe ngjarje të tjera për shkak të shpërthimit të vazhdueshëm të koronavirusit.BBC ka publikuar disa foto që tregojnë se si po festohen krishtlindjet nëpër botë.

 

Tajvan/Dritat dhe dekorimet shumëngjyrëshe e bënë këtë urë për këmbësorët shumë të preferuar për vendasit dhe turistët

 

Kenia/Murgeshat mbajtën lutjet në një shërbim solemn në një kishë në Nairobi

 

Në Pakistan/ Familjet morën pjesë në një shërbesë në prag të Krishtlindjeve në Kishën e Shën Andreë në Karaçi

 

Turqi/Adhuruesit ndezën qirinj në Stamboll

 

Në qytetin palestinez të Betlehemit, vendlindja biblike e Jezusit, u mbajt një meshë e mesnatës në Kishën e Lindjes

 

Papa Françesku meshë në Vatikan, e cila u mbajt më herët se zakonisht për shkak të kufizimeve të anti-Covid

 

Shërbëtorët e rinj të altarit ndihmuan gjatë festimeve në Irbil, kryeqyteti i rajonit autonom kurd në Irakun verior

 

122501605_taiwan 122501649_dd6a277d-6f7b-4be1-ba5f-a45d795acf88 122501623_rhino 122501742_brazil 122502599_india 122502598_gettyimages-1237412737 122501645_iraq 122501627_pope 122501651_caf8a05a-cd48-4538-b300-51d8f4ddfdc8 122501457_37301277-245d-4fc7-adbc-827d1171a820 122501455_62f3b25b-7c74-45d4-8241-e87e0b2d1d69 122501733_7e9569a2-e3e6-4f41-b236-3a7adbd51711
<
>

Një fëmijë vrapon drejt një burri të veshur si Santa Claus, ndërsa ai ecën me një thes me dhurata pranë qytetit jugor të Irakut, Basra

 

Kjo skulpturë gjigante me rërë e Santa Claus u bë në plazhin në Gjirin e Bengalit në shtetin lindor Odisha të Indisë

 

Në Brazil, akuaristët të veshur si Elf, Santa Claus dhe Zonja Claus përshëndetën publikun brenda një rezervuari të madh uji në AquaRio në Rio de Janeiro.

 

Ndërkohë, një rinoceront shijoi ëmbëlsirat e Krishtlindjeve në Parkun Orana Ëildlife në periferi të Christchurch, Zelanda e Re

 

Ky pub në Londër të Britanisë së Madhe dukej si një lodër gjigante e Krishtlindjeve.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.