AKTUALITET

Putin bën thirrje për krijimin e qendrave të stërvitjes ushtarake ruse me Bjellorusinë

16:52 - 31.01.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Presidenti rus Vladimir Putin i kërkoi sot qeverisë së tij të negociojë krijimin e qendrave të përbashkëta të trajnimit ushtarak me Bjellorusinë, fqinjin e saj dhe një nga aleatët e saj të paktë që po mbështesin sulmin ndaj Ukrainës.
Në një dekret të lëshuar sot, Putin udhëzoi ministrat e tij të mbrojtjes dhe të jashtëm që të negociojnë me Minskun për krijimin e qendrave të tilla, pa dhënë detaje.

Një aleate e Rusisë, Bjellorusia ka shërbyer si bazë e pasme për trupat ruse për të sulmuar Ukrainën që nga 24 shkurti i kaluar, por ushtria bjelloruse deri më tani është përmbajtur nga përfshirja në luftime në tokën ukrainase.

Në mes të tetorit, Bjellorusia dhe Rusia kishin njoftuar krijimin e një force të përbashkët ushtarake, e cila, sipas Minskut, kishte një mision thjesht “mbrojtës”.

Të dy vendet kanë kryer stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në baza të përhershme, duke nxitur rregullisht thashethemet se ushtria bjelloruse mund të nisë gjithashtu një sulm ndaj Ukrainës.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.